Partner serwisu
28 grudnia 2015

Odpowiadamy na Wasze pytania - utrzymywanie ciśnienia na stronie tłocznej

Kategoria: Pompy w praktyce

Nurtuje Cię jakiś problem? Szukasz odpowiedzi na pytania związane z eksploatacją pomp w twoim zakładzie? Wyślij je do nas, a my poprosimy o odpowiedź specjalistów z branży.

Odpowiadamy na Wasze pytania - utrzymywanie ciśnienia na stronie tłocznej

PYTANIE:

Mam urządzenie, które odbiera piwo pod ciśnieniem 2 bar i teraz, żeby utrzymać ciśnienie za pompą, muszę to dławić zaworami. Chciałbym mieć pomiar ciśnienia i ten zawór cały czas otwarty. Pompa przez falownik dobierałaby tak obroty, by ciśnienie utrzymywać na poziomie 2 bar. Czy mogę taki zestaw od razu nabyć, czy muszę kompletować?

 

ODPOWIEDZI EKSPERTÓW:

Prawdopodobnie na rynku nie ma takich pomp, ale z pewnością znajdą się firmy, które wyposażą każdą pompę w taki układ sterowania. Układ może pracować też w układzie automatycznym, działającym na identycznej zasadzie, jak obecnie, czyli w zależności od ciśnienia sterować zaworem, aby utrzymać zadane ciśnienie.

Jako że układ poboru nie jest w tym pytaniu dokładnie opisany, to ciężko się domyślać, jak naprawdę działa całość i musimy opierać się jedynie na przypuszczeniach. Jeśli obecna pompa działa w układzie zamkniętym i jest dławiona zaworem tak, aby ciśnienie za pompą wynosiło 2 bary, i gdzieś pomiędzy zaworem a pompą jest punkt poboru do urządzenia, to może się okazać, że przy otwartym zaworze potrzebujemy pompy np. o pięciokrotnie większej wydajności, aby bez dławienia zaworem uzyskać opory na poziomie 2 barów.

Pytanie zatem do użytkownika: po co kupować tak przewymiarowaną pompę i w trakcie eksploatacji ponosić niepotrzebne koszty energii elektrycznej? Może lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tylko reduktora na odejściu?

 

 

Artur Dawidowicz

NETZSCH Pumpen & Systeme GmbH sp. z o.o.

Przedstawicielstwo w Polsce

 

Oczekiwane rozwiązanie jest możliwe. Automatyczne utrzymywanie ciśnienia na tłoczeniu przez zmianę obrotów pompy napędzanej przez  przemiennik częstotliwości jest obecnie standardem w wielu instalacjach. Dostępne są na rynku pompy z wbudowanym  falownikiem, sterowanym sygnałem ciśnieniowym. Takie gotowe zestawy oferowane są zazwyczaj dla niewielkich wydajności. Większe zespoły pompowe z reguły wymagają skompletowania, tj. dobrania falownika oraz przetwornika ciśnienia generującego sygnał sterujący. Prawidłowy dobór wymaga jednak analizy układu pompowego, a w szczególności określenia oczekiwanego zakresu wydajności przy zadanym ciśnieniu tłoczenia. Fakt, że falownik może regulować parametry pompy nie oznacza bowiem, że można lekceważyć kwestię właściwego doboru. Jeśli pompa jest źle dobrana i pracuje z dala od parametrów nominalnych, to pomimo regulacji przez zmianę prędkości obrotowej żywotność pompy ulegnie skróceniu, a jej sprawność energetyczna będzie obniżona.

 

Grzegorz Pakuła

Członek  Zarządu, Dyrektor Techniczny

POWEN SA

 

Dwuśrubowe pompy higieniczne ITT Bornamann serii SLH-4G wyposażone są w napędy przystosowane do współpracy z przetwornicą częstotliwości (falownikiem), służącą do sterowania pracą pompy poprzez zmianę prędkości obrotowej pompy. Przetwornica częstotliwości może być sterowana sygnałem pochodzącym np. z czujnika pomiaru ciśnienia. Zatem agregat pompujący wyposażony w odpowiedni system sterujący daje nam możliwość sterowania nie tylko ciśnieniem tłoczenia pompy, ale również jej wydajnością w funkcji prędkości obrotowej.

W zakresie producenta pompy jest budowa i dostawa jedynie agregatu pompowego – pompy wraz ze sprzęgłem i napędem, posadowionej na płycie fundamentowej, lub też agregatu pompowego dodatkowo wyposażonego w odpowiedni falownik. Projekt układu sterującego pracą pompy, zakup odpowiedniego oprzyrządowania, budowa i konfiguracja sterowania zazwyczaj należy do użytkownika. Jednak nasza firma, ATPomp Sp. z o.o., może dostarczyć kompletny system pompujący, w skład którego może wchodzić agregat pompowy, przetwornica częstotliwości oraz czujniki ciśnienia sterujące pracą pompy za pośrednictwem przetwornicy częstotliwości, zabudowane w odpowiedni sposób na króćcach ssawnym i tłocznym pompy. Taki system pompujący dodatkowo może być wykonany jako wersja mobilna poprzez posadowienie na wózku ręcznym. 

 

Andrzej Budek

ATPomp Sp. z o.o.

 

 

Fot. freeimages.com

 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ