Partner serwisu
10 maja 2018

Klucz Sukcesu dla KGHM Polska Miedź S.A.

Kategoria: XXIV Kongres Użytkowników Pomp

Podczas XXIV Kongresu Użytkowników Pomp (10 maja 2018 r., Bełchatów) wyróżnienie w postaci Klucza Sukcesu, przyznawane przez redakcję czasopisma „Pompy Pompownie” i portalu kierunekPOMPY.pl, w imieniu KGHM Polska Miedź S.A. odebrał Ryszard Biernacki, Dyrektor Naczelny ds. Inżynierii Produkcji – Pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Energią.

Klucz Sukcesu dla KGHM Polska Miedź S.A.

Klucz Sukcesu przyznany został za działania podejmowane przez KGHM Polska Miedź na rzecz poprawy efektywności energetycznej m.in. układów pompowych, w tym za wdrożenie ISO 50001.

– Odbieram tę nagrodę z dumą i wzruszeniem, bowiem jest to wyróżnienie 18 tys. pracowników, którzy budują firmę KGHMM Polska Miedź i jej wizerunek – powiedział Ryszard Biernacki. – Zastanawiam się, gdzie odbędzie się 25 edycja Kongresu Użytkowników Pomp. Coś mi się wydaje, że właśnie w KGHMie – dodał z uśmiechem.

Klucz Sukcesu wręczyli Adam Grzeszczuk, prezes firmy BMP – wydawcy m.in. czasopisma „Pompy Pompownie” i portalu kierunekPOMPY.pl; oraz dr inż. Przemysław Szulc z Politechniki Wrocławskiej, który wygłosił laudację (tekst laudacji poniżej).

LAUDACJA

Szanowni Państwo

Przyszedł mi w udziale zaszczyt wręczenia prestiżowej nagrody Klucza Sukcesu redakcji czasopisma „Pompy Pompownie” przedsiębiorstwu, którego historia sięga już ponad 65 lat, a które czerpie tradycje najlepszych polskich specjalistów z branży górniczej i hutniczej i kreuje rozwój tej dziedziny wiedzy. Jest to firma o zasięgu międzynarodowym, posiadająca swoje oddziały, biura i zakłady produkcyjne na czterech kontynentach, koncentrująca się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Ich imponujące wyniki stawiają spółkę w czołówce największych przedsiębiorstw w Polsce. Należy przedłożyć, że firma jest szóstym producentem miedzi na świecie (około 700 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra (1300 ton). Jej stabilny i zrównoważony rozwój wspierany jest przez perspektywiczną politykę „ambitnych celów”, którymi są: osiągnięcie 1 mln ton produkcji miedzi do 2020 roku oraz posiadania ekwiwalentu 3 ton zasobów na jedną tonę produktu. Do nadrzędnych celi przedsiębiorstwa KGHM Polska Miedź S.A. należy rozwój bazy zasobów, potencjału produkcyjnego z jednoczesną optymalizacją kosztów i ograniczanie wpływu na środowisko. Przedsiębiorstwo zwraca również szczególną uwagę na bezpieczeństwo oraz rozwój zasobów ludzkich, jak również nowych technologii.

Działania KGHM Polska Miedź S.A. pokazują, że ich motto, czyli „efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów w celu osiągnięcia pozycji lidera zrównoważonego rozwoju” to nie tylko szczytne hasło, ale cel, który jest realizowany w praktyce. Już o 2009 roku w przedsiębiorstwie uruchomiono Program Oszczędności Energii Ciągu Technologicznego, a w 2015 roku zakres programu rozszerzono, co związane było z koniecznością dopasowania się do założeń normy PN-EN ISO 50001:2012. W rezultacie tych działań ograniczono koszt pozyskania czynników energetycznych (takich jak energia elektryczna, ciepło, gaz ziemny zaazotowany, itp.) o około 14%. Spowodowało to znaczą redukcję śladu węglowego, co niewątpliwie przekłada się w korzystny sposób na środowisko naturalne. Nie spoczywając na laurach, spółka dąży to zidentyfikowania potencjału oszczędności w kolejnych latach oraz wdraża w sposób ciągły plany związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej swoich procesów, rozwijając jednocześnie swoje zasoby produkcyjne.

Z powyższych powodów Redakcja czasopisma „Pompy Pompownie” oraz Kapituła Konkursowa podjęły decyzję o przyznaniu Klucza Sukcesu przedsiębiorstwu KGHM Polska Miedź SA za wzorowy przykład, jak można zwiększać efektywność energetyczną przedsiębiorstwa oraz za wdrożenie normy ISO 50001. Działania KGHM Polska Miedź SA pokazują, że energia może być efektywnie wykorzystywana, nie tylko w obrębie lokalnych aspektów technologicznych, ale przede wszystkim w globalnym charakterze funkcjonowania przedsiębiorstwa. Chciałbym złożyć w imieniu swoim oraz Redakcji i Kapituły Konkursowej serdeczne gratulacje oraz życzyć dalszych sukcesów związanych ze zwiększaniem efektywności wykorzystania energii, nie tylko w pompach i układach pompowych, ale w całym przedsiębiorstwie.

Przemysław Szulc, Politechnika Wrocławska

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ