Największa kopalnia energii
Efektywność energetyczna jest zasobem o znacznych rozmiarach, podobnie jak węgiel kamienny, brunatny czy gaz ziemny lub OZE. Największą kopalnią w Polsce są więc użytkownicy energii. Negawaty i negawatogodziny można kupować i sprzedawać podobnie jak megawaty i megawatogodziny, czy też tony węgla. Po raz pierwszy do tych zasobów mają dostęp zwykli użytkownicy energii, ale także jej wytwórcy. Ci ostatni mogą i powinni uwzględniać efektywność energetyczną w swoich planach rozbudowy źródeł i sieci energetycznych.
Uwarunkowania polityczne efektywności energetycznej
Polska Polityka energetyczna do roku 2030 [4] stawia sobie ambitne cele:
- Zeroenergetyczny wzrost gospodarczy do roku 2030.
- Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
- Efektywność energetyczna traktowana jako strategiczny element polityki energetycznej.
W roku 2011 została uchwalona ustawa o efektywności energetycznej, w myśl której nasz kraj zobowiązał się do zmniejszenia zużycia energii finalnej o 9% rocznie w roku 2016 w stosunku do średniej rocznej z lat 2001-2005. Zostały także opracowane już trzy Krajowe Plany Działań w zakresie Poprawy Efektywności Energetycznej (pierwszy został wprowadzony w życie w roku 2008 i potem co trzy lata był uaktualniany). Ustawa o efektywności energetycznej wprowadziła w życie narzędzie poprawy efektywności energetycznej w gospodarce – pozyskiwanie świadectw pochodzenia energii z jej oszczędności, tzw. białe certyfikaty. Dzięki temu systemowi podmioty gospodarcze i sektor budownictwa otrzymały zachęty finansowe do realizacji przedsięwzięć efektywności energetycznej.
Nowa dyrektywa nt. efektywności energetycznej nr 2012/27/UE również nakłada na kraje członkowskie szereg nowych zobowiązań w zakresie efektywności energetycznej, np. obowiązek dla dużych przedsiębiorstw wykonywania raz na cztery lata audytów energetycznych.
Cel jest wiadomy: zmniejszyć zużycie energii pierwotnej całej Unii o 20% do roku 2020 w stosunku do zużycia z roku 2005.