Sposób na regulację
Zastosowanie w układzie podgrzewu kondensatu pompy z regulatorem prędkości obrotowej o mniejszym poborze mocy, pozwala na zbliżenie jej wydajności do wartości nominalnej. Skutkuje to pracą przy bardziej płaskiej charakterystyce rurociągu recyrkulacyjnego i zmniejszeniem dławienia się zaworem za pompą. Mniejsza pompa z regulatorem może okazać się tańsza od aktualnie stosowanej, której wydajność jest regulowana zasuwą.
Przedmiotem oceny jest układ pompowy, którego schemat przedstawiono na rys. 1. Jego podstawowymi elementami, opisanymi za pomocą charakterystyk są:
- pompa P1 kondensatu,
- pompa P2 obiegu recyrkulacyjnego,
- rurociąg główny 0-1-2-3-4-5 z pompą P1, zaworem i wymiennikiem W,
- rurociąg recyrkulacyjny 5-3 z pompą P2 i z zaworem.
Wymiennik W jest podgrzewany spalinami, w których może wystąpić kondensacja pary wodnej na skutek nadmiernego ich schłodzenia. Zawartość tlenków siarki w spalinach z równoczesnym wystąpieniem wilgoci jest powodem intensyfikacji korozji. Ażeby temu zapobiec stosuje się podgrzew kondensatu na wlocie do wymiennika W, np. przez zastosowanie recyrkulacji części strumienia gorącego kondensatu i mieszania go w trójniku 3 z kondensatem pompowanym pompą P1. Taki układ powinien być wyposażony w odpowiednią liczbę przyrządów pomiarowych, pozwalających na ocenę poprawności jego eksploatacji.
Oceniany układ pompowy, którego schemat przedstawiono na rys. 1 jest wyposażony w przepływomierz za trójnikiem wylotowym 5, który mierzy natężenie przepływu będące zarazem wydajnością pompy P1, manometry mierzące ciśnienia za trójnikami 3 i 5, termometry mierzące temperatury kondensatu w zbiorniku dolnym i za trójnikami 3 i 5. Brakuje przepływomierza na rurociągu upustowym 5-3.
Cały artykuł został opublikowany w numerze 1/2015 magazynu "Pompy Pompownie"