HYDROTRANSPORT
Mowa była o problematyce związanej z pompami i pompowniami szlamów.

Jerzy Rokita: Hydrotransport w przemyśle. Zastosowania, korzyści, problemy
Przegląd struktury układów hydraulicznego transportu ciał stałych, charakterystyki mieszanin, współpraca pompy z rurociągiem zależna od koncentracji. Przegląd pomp do hydrotransportu.
Andrzej Tyrek: Transport hydrauliczny odpadów paleniskowych
W referacie omówiono konkretny problem odprowadzania na składowisko odpadów paleniskowych z elektrowni Bełchatów w ilości blisko 4 mln ton rocznie. Pulpa o koncentracji 1:10 transportowana jest przez 3 pompownie z pompami bagrowymi typu PH. Pulpa i woda powrotna powoduje zarastanie i zniszczenia rurociągów, zilustrowane w referacie, oraz zniszczenia pomp. Alternatywnym rozwiązaniem jest odprowadzanie odpadów jako suspensji z zastosowaniem pomp wyporowych.
Zbigniew Kuszczak: Doświadczenia eksploatacyjne z pracy pomp cyrkulacyjnych w instalacji odsiarczana spalin w PGE GiEK SA o/ Bełchatów
Bogato ilustrowana i szeroko omówiona problematyka pompowania zawiesiny gipsowej pompami firmy Warman i KSB. Charakter, agresywność oraz temperatura zawiesiny działają silnie niszcząco na pompy, zwłaszcza wirniki, co stanowi o poważnych kłopotach i kosztach eksploatacji.
Piotr Wiśniewski: Optymalizacja hydrotransportu w KGHM oddział Wzbogacania Rud
Rola pomp w procesie wzbogacania rudy miedzi i parametry nadawy od etapu wstępnego po szlamy zagęszczone. Czynniki decydujące o sprawności, niezawodności i dyspozycyjności pomp, których liczba w instalacji wzbogacania wynosi ponad 500. Rola rurociągów i armatury. Działania i służb nadzoru i rezultaty.
Marian Żądło: Nowa metoda składowania odpadów podprocesowych
Tradycyjna metoda odprowadzania odpadów górniczych polega na pompowaniu szlamów drobnoziarnistych na składowisko i wywożeniu materiału gruboziarnistego. Nowa metoda polega na wprowadzaniu do rurociągu tłocznego za pompą mieszanki materiału odpadowego o różnej granulacji. Efektem jest uzyskanie zwartej struktury składowiska przy ograniczeniu zużycia wody i energii. Uzupełnieniem referatu była prezentacja kilku wielopompowych układów hydrotransportu w kopalniach Południowej Ameryki.
Piotr Wiśniewski: Uszczelnienia dławnic pomp szlamowych w KGHM
Niezadowalające działanie dławnic dużych pomp szlamowych wynika z silnie erodującego charakteru pompowanego medium, znacznego zagęszczenia oraz błędów obsługi. Poprawie tego stanu sprzyja dobór odpowiednich szczeliw, czystość wody doprowadzanej do dławnicy oraz wdrożona dyscyplina obsługi pomp.