Partner serwisu

HYDROTRANSPORT

Kategoria: XIX FORUM UŻYTKOWNIKÓW POMP

Mowa była o problematyce związanej z pompami i pompowniami szlamów.

HYDROTRANSPORT

Jerzy Rokita: Hydrotransport w przemyśle. Zastosowania, korzyści, problemy

Przegląd struktury układów hydraulicznego transportu ciał stałych, charakterystyki mieszanin, współpraca pompy z rurociągiem zależna od koncentracji. Przegląd pomp do hydrotransportu.

 

Andrzej Tyrek: Transport hydrauliczny odpadów paleniskowych

W referacie omówiono konkretny problem odprowadzania na składowisko odpadów paleniskowych z elektrowni Bełchatów w ilości blisko 4 mln ton rocznie. Pulpa o koncentracji 1:10 transportowana jest przez 3 pompownie z pompami bagrowymi typu PH. Pulpa i woda powrotna powoduje zarastanie i zniszczenia rurociągów, zilustrowane w referacie, oraz zniszczenia pomp. Alternatywnym rozwiązaniem jest odprowadzanie odpadów jako suspensji z zastosowaniem pomp wyporowych.

 

Zbigniew Kuszczak: Doświadczenia eksploatacyjne z pracy pomp cyrkulacyjnych w instalacji odsiarczana spalin w PGE GiEK SA o/ Bełchatów

Bogato ilustrowana i szeroko omówiona problematyka pompowania zawiesiny gipsowej pompami firmy Warman i KSB. Charakter, agresywność oraz temperatura zawiesiny działają silnie niszcząco na pompy, zwłaszcza wirniki, co stanowi o poważnych kłopotach i kosztach eksploatacji.

 

Piotr Wiśniewski: Optymalizacja hydrotransportu w KGHM oddział Wzbogacania Rud

Rola pomp w procesie wzbogacania rudy miedzi i parametry nadawy od etapu wstępnego po szlamy zagęszczone. Czynniki decydujące o sprawności, niezawodności i dyspozycyjności pomp, których liczba w instalacji wzbogacania wynosi ponad 500. Rola rurociągów i armatury. Działania i służb nadzoru i rezultaty.

 

Marian Żądło: Nowa metoda składowania odpadów podprocesowych

Tradycyjna metoda odprowadzania odpadów górniczych polega na pompowaniu szlamów drobnoziarnistych na składowisko i wywożeniu materiału gruboziarnistego. Nowa metoda polega na wprowadzaniu do rurociągu tłocznego za pompą mieszanki materiału odpadowego o różnej granulacji. Efektem jest uzyskanie zwartej struktury składowiska przy ograniczeniu zużycia wody i energii. Uzupełnieniem referatu była prezentacja kilku wielopompowych układów hydrotransportu w kopalniach Południowej Ameryki.

 

Piotr Wiśniewski: Uszczelnienia dławnic pomp szlamowych w KGHM

Niezadowalające działanie dławnic dużych pomp szlamowych wynika z silnie erodującego charakteru pompowanego medium, znacznego zagęszczenia oraz błędów obsługi. Poprawie tego stanu sprzyja dobór odpowiednich szczeliw, czystość wody doprowadzanej do dławnicy oraz wdrożona dyscyplina obsługi pomp.

 

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ