Partner serwisu

Regulacja, komunikacja i efektywność energetyczna

Kategoria: XVIII FORUM UŻYTKOWNIKÓW POMP

Możliwości, które wnosi elektronika do techniki pompowej, tworzą warunki optymalizacji doboru i eksploatacji pomp i zestawów pompowych. Postęp w tej dziedzinie wyrażający się, między innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami w budowie i nadzorze wodociągowych zespołów podnoszących ciśnienie jest przedmiotem niżej omawianych referatów.

Regulacja, komunikacja i efektywność energetyczna

Janusz Giełda, Dariusz Ciesielski (Instalcompact) : Układy sterowania i diagnostyki w systemach pompowych w aspekcie rozwoju technologii mikroprocesorowych oraz komunikacyjnych. Układy sterowania w układach pompowych. Zdalny nadzór i diagnozowanie urządzeń pompowych.
W referacie, przedstawionym przez Janusza Giełdę (na zdjęciu), omówiono rozwój i współczesne wbudowane systemy mikroprocesorowe stwarzające coraz szersze możliwości sterowania Internetem zespołami pompowymi. Omówiono system PLC SCADA i przykłady wdrożeń w wodociągach w Polsce.

Stanisław Sowa (Wilo Polska): Kierunki rozwoju indywidualnych i rozbudowanych systemów pompowych
Przedmiot referatu - systemy sterowania systemami pomp cyrkulacyjnych i zestawów podnoszących ciśnienie stosowane przez Wilo

Paweł Moskal (Wilo Polska): Zestawy pompowe z pompami Helix
Prezentacja pomp Helix Excel (z silnikami z magnesami trwałymi i interfejsami komunikacyjnymi) i zestawów podnoszących ciśnienie z tymi pompami.

Jakub Franczak (Hydro-Vacuum): Parametry, regulacja i sterowanie układów wielopompowych
Zasady doboru pomp w zestawach wielopompowych, zasady doboru i stosowane regulatory PI, podkreślenie zasady, że przemiennik częstotliwości nie może być sposobem „na maskowanie niedoskonałości i błędów doboru”. Przykłady niestandardowych zestawów pompowych.

Marek Sarbinowski (LFP): Systemy pompowe
Rodzaje zestawów podnoszących ciśnienie i algorytmów sterowania. Zalety i wady zestawów z jednakowymi pompami i sterowaniem jedną przetwornicą.

Krystian Janeczko (KSB Pompy i Armatura): PumpMeter Inteligentne urządzenie wskazujące punk pracy
Prezentacja urządzenia określającego warunki pracy pompy, pozwalającego na analizę i optymalizację o szerokim zakresie stosowania w chłodnictwie, ogrzewnictwie i instalacjach wodociągowych.


Zagadnienia regulacji, specyficzne dla układów pompowych w górnictwie i energetyce przedstawiono na Forum w dwóch referatach:

Mirosław Koman, Paweł Borkowski (KGHM), Marek Skowroński, Przemysław Szulc (Politechnika Wrocławska): Efektywność energetyczna układów pompowych eksploatowanych w ZG „Rudna”
Referat, wygłoszony przez Pawła Borkowskiego, przedstawiał problematykę eksploatacji pomp w KGHM, a zwłaszcza konieczność projektowania nadążnego układów pompowych odwadniania i klimatyzacji pokładów wydobywczych, w których warunki zmieniają się wraz z postępem robót górniczych.

Dr Grzegorz Pakuła (Grupa Powen-Wafapomp): Efektywność układów pompowych w źródłach i przesyle ciepła
W referacie omówiono potencjał oszczędności energii w układach pompowych, zwracając szczególną uwagę na rolę regulacji pomp zasilających i pomp wody chłodzącej. Porównano efekty różnych sposobów regulacji uzasadniając celowość stosowania kierownic prerotacyjnych w pionowych pompach diagonalnych.

 

Nie zabrakło referatów omawiających stan i perspektywy działań na rzecz efektywności energetycznej w budowie oraz eksploatacji pomp i układów pompowych z uwzględnieniem prognoz skuteczności audytów energetycznych i efektów modernizacji.

Prof. Waldemar Jędral : Efektywność energetyczna układów pompowych na tle stanu energetyki
W referacie omówiono stan energetyki światowej i polskiej zwracając uwagę na nadmierną energochłonność polskiej gospodarki. Wykazano rezerwy w efektywności energetycznej i zalety inwestowania w modernizację układów pompowych w porównaniu z kosztami budowy nowych źródeł energii. Podkreślono znaczenie audytów i auto-audytów energetycznych.

Prof. Janusz Plutecki: Ocena stanu, kierunki i efekty modernizacji układów pompowych
W referacie wygłoszonym przez Przemysława Szulca (na zdjęciu) podano ocenę wielkości zużycia energii przez pompy w Polsce oraz efektów możliwych do uzyskania poprzez poprawę sprawności. Wykazano, że jeden procent strat w eksploatacji pomp wiąże się wiąże się z dodatkowym wydobyciem blisko140 tys. ton węgla. Podano przykłady skutków błędnego doboru i zainstalowania pomp

Jan Surówka (EMS Energy Engineering & Management Systems): Ustawa o efektywności energetycznej. Czy zdążymy?
Prelegent przedstawił zagadnienia efektywności energetycznej na gruncie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i krajowych aktów prawnych. Uzasadniał tezę, że potencjał efektywności energetycznej jest zasobem energetycznym podobnie jak inne zasoby, np. węgiel czy gaz ziemny. Omówił program realizacji zadań ustawy o efektywności energetycznej podkreślając opóźnienia krajowych programów. Wyraził obawy o powodzenie audytów energetycznych.

Prof. Jan Bagieński, dr Tomasz Schiller: Wskaźnik energochłonności (EEI) dla pomp cyrkulacyjnych
Przedmiotem referatu jest nowe pojęcie parametru oceny efektywności energetycznej. Wskaźnik EEI mówi o zapotrzebowaniu energii przez pompę dla wykonania zadania, określonego przy zapotrzebowaniu wzorcowym w umownym rozkładzie zapotrzebowania. Wskaźnikiem jest oceniana pompa wraz z jej układem regulacji.

Tomasz Słupik (Energopomiar): Koszty eksploatacji układów chłodzenia bloków energetycznych z turbinami upustowo-kondensacyjnymi
Wpływ układu chłodzenia na produkcję energii. Analiza wpływu temperatury na sprawność termodynamiczną i opory przepływu. Określenie potencjału energetycznego układów chłodzenia i warunków podjęcia prac nad modernizacją.

Dr Grzegorz Pakuła (Grupa Powen-Wafapomp): Rola parametru sprawności w przetargach
Podkreślenie roli sprawności w kosztach eksploatacji. Warunki poprawnego doboru: rzetelne rozpoznanie warunków eksploatacji i poprawnie określone warunki doboru pomp. Analiza tolerancji sprawności pomp i wniosek o dobór na podstawie wyników badań konkretnego egzemplarza, a nie parametrów katalogowych.

Roman Kołodziej (Energopomiar): Audyt energetyczny – aspekty prawne. Założenia i praktyka
Przegląd definicji audytów energetycznych w aktach prawnych. Audyt energetyczny jako podstawa starań o białe certyfikaty. Warunki i procedury prowadzenia audytów z podkreśleniem konieczności pomiarów oraz rzetelności i obiektywizmu.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ