Inwestycja SRK chroni przed podtopieniami
To kluczowy system odwodnienia około 160 hektarowego terenu w Bytomiu i Piekarach Śląskich. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zakończyła właśnie nową inwestycję. To budowa systemu odwodnieniowego dla tzw. Niecki Montometu, czyli XIX-wiecznej, pogórniczej niecki bezodpływowej.
Roboty zlecone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęto w styczniu 2020 roku i zakończyły się we wrześniu br. Inwestycja została już poddana próbie sił natury. Ostatnie intensywne opady deszczu dowiodły, że skuteczne zabezpiecza przed zalaniem tereny w rejonie niecki.
Aby zlikwidować szkody spowodowane przez zakłady górnicze, SRK przeprowadziła rekultywację obszaru położonego w południowej części Piekar Śląskich przy granicy z Bytomiem. Odwodniono go i zabezpieczono przed zalewaniem wodami opadowymi. Roboty prowadzono rzecz jasna w sposób szczegółowo określony w projektach budowlanych.
Inwestycja obejmowała:
- przebudowę i odbudowę istniejących rowów odwadniających wraz z urządzeniami związanymi funkcjonalnie (przepustami, bystrzami);
- budowę zbiornika retencyjnego buforowego wraz z polderem zalewowym;
- budowę rurociągu grawitacyjnego odprowadzającego wody ze zbiornika retencyjnego do zbiorników buforowych przepompowni;
- budowę zbiorników buforowych przepompowni wraz z czerpniami, w których zainstalowano trzy pompy typu studziennego;
- budowę wylotów z istniejącej kanalizacji deszczowej do zbiornika retencyjnego buforowego;
- budowę rurociągu tłocznego odprowadzającego wody z przepompowni do cieku Szarlejka;
- budowę wylotu dokowego z rurociągu tłocznego na prawym brzegu cieku Szarlejka;
- umocnienie dna i brzegów cieku Szarlejka w rejonie projektowanego wylotu;
- rekultywację istniejących zalewisk na terenie niecki gruntem pochodzącym z wykopów;
- budowę odwadniającego rowu A-2 na terenie niecki;
- budowę dwóch mnichów na stawach w rejonie ul. Kędzierzyńskiej w Bytomiu.
Koszt inwestycji to blisko 18 mln zł netto. SRK przeznaczyła na ten cel prawie 4,6 mln złotych. Pozostała kwota to dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komentarze