Pompa rotacyjna do różnych zastosowań
NETZSCH Pumpen & Systeme GmbH Sp. z o.o. w swojej ofercie posiada pompy rotacyjne. Obecnie pompy mają kilka nowych typoszeregów, a w zależności od aplikacji mogą być zbudowane z różnych materiałów. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu mają być zastosowane.

– Podczas tegorocznych targów WOD-KAN 2015 w Bydgoszczy prezentowaliśmy nowe rozwiązanie standardowej pompy rotacyjnej, która charakteryzuje się dosyć rewolucyjną konstrukcją – mówi Piotr Podobiński, kierownik przedstawicielstwa NETZSCH Pumpen & Systeme GmbH Sp. z o.o.
Jakie elementy zostały zmienione w stosunku do poprzedniej wersji tej pomp?
– Zamieniliśmy układ parowania materiałów, metalowe tłoki na elastomerowe statory, zmieniliśmy całkowicie napęd w pompie, przechodząc ze standardowej przekładni zębatej na napęd pasowy. Dzięki takiej konstrukcji pompa charakteryzuje się dłuższą żywotnością oraz bardzo niską awaryjnością. Bardzo dobrze sprawdza się na mediach ściernych – wyjaśnia Piotr Podobiński.
– Posiadamy w ofercie dwa typoszeregi urządzeń. W zależności od aplikacji oferujemy wyporowe pomy ślimakowe i wyporowe pompy rotacyjne, które to pompy wzajemnie się uzupełniają. Jedna i druga jest dobra, każda ma wady i zalety, natomiast to, który typ pompy zostanie zastosowany zależy od wymogów danej aplikacji – dodaje.
Czym była spowodowana modyfikacja tej pompy?
– Było to związane z wymaganiami rynku, oczekiwaniami klientów, ale również doświadczeniami własnymi oraz firm konkurencyjnych – zaznacza kierownik przedstawicielstwa NETZSCH Pumpen & Systeme GmbH Sp. z o.o.
– Prace projektowe trwały ponad trzy lata. Pompa została pierwszy raz wystawiona na targach IFAT w Monachium w 2012 roku i od tego czasu jest w sprzedaży. Obecnie oferujemy kilka nowych typoszeregów. Pompy są cały czas unowocześniane, w zależności od aplikacji możemy zastosować różne materiały – od zwykłych, po stale stopowe typu Duplex bądź Hastelloy.
Tak jak wcześniej wspomniałem prawidłowy dobór pompy pod kątem konstrukcji oraz wykonania materiałowego zależy od aplikacji w jakiej pompa ma być zastosowana – kończy.
Fot.: BMP