Partner serwisu
30 maja 2017

Nowe klapy i zestawy pompowe dla instalacji odazotowania spalin w elektrociepłowniach

Kategoria: Z życia branży

Zaostrzanie przepisów dotyczących ochrony środowiska powoduje, że energetyka zawodowa i przemysł stają przed koniecznością sprostania coraz ostrzejszym limitom emisji zanieczyszczeń do środowiska. W związku z tym w wielu elektrociepłowniach wykonywane są modernizacje kotłów oraz budowane instalacje odazotowanie spalin. Klapy i zestawy pompowe do jednej z takich instalacji dostarczy AFT Sp. z o.o.

Nowe klapy i zestawy pompowe dla instalacji odazotowania spalin w elektrociepłowniach

Budowa instalacji odazotowania spalin w elektrociepłowni pociąga za sobą konieczność wyłonienia dostawców urządzeń, których praca pozwoli na uzyskanie zamierzonego efektu – redukcję emisji. Firma AFT Sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu wygrała przetarg na dostawę klap odcinających oraz regulacyjnych na kanały powietrza i spalin w jednej z takich elektrociepłowni. W ramach zamówienia AFT Sp. z o. o. dostarczy zestawy pompowe, które posłużą do zasilania instalacji odazotowania spalin w amoniak. Związki te zostają wprowadzane do spalin, gdzie następuje reakcja chemiczna z tlenkami azotu znajdującymi się w spalinach. Dostawy klap oraz zestawów pompowych przewidziane są na lata 2016-2018. Łączna ilość dostarczanych kompletnych urządzeń na wszystkie trzy jednostki to 20 zestawów pompowych oraz ponad 100 klap.

Instalacji odazotowania spalin
Wyprodukowany przez AFT Sp. z o.o. układ zasilania instalacji odazotowania spalin w amoniak, składa się z bardzo wielu podzespołów (specjalistycznej armatury, pomp, napędów pneumatycznych oraz urządzeń pomiarowych). Elementem montażowym całego układu pompowo-zaworowego jest rama, na której montowane są wszystkie urządzenia wraz z rurami wykonanymi ze stali nierdzewnej, przez które przepływa medium. Oprócz nich w skład instalacji wchodzą także zawory kulowe (GEMU) wraz z napędami pneumatycznymi i elektrycznymi, pompy, przepływomierze, manometry itp. Dodatkowo, układ pompowo zaworowy (skid) musi spełnić wymagania dotyczące szczelności przy wysokim ciśnieniu pracy. Spoiny muszą także zostać objęte odpowiednią dokumentacją, która zawiera m. in. instrukcję technologiczną spawania (WPS – Welding Procedure Specification), protokoły uznania technologii spawania (WPQR – Welding Procedure Qualification Record) wraz z zatwierdzoną instrukcją WPS, instrukcję wraz z protokołami badań jakości złączy spawanych itp.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ