Ponad 30 modernizacji pomp, 70 zakładów
Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowo Hydro-Pomp Łódź, które zajmuje się modernizacją i zwiększeniem niezawodności układów pompowych, wykonało ponad 30 modernizacji pomp wirowych różnych typów i wielkości. – Dostosowanie parametrów przepływowych do procesów technologicznych – to jeden z celów przeprowadzanych modernizacji wskazuje prof. Andrzej Błaszczyk.

Modernizacje były realizowane w ramach współpracy z ponad 70 zakładami przemysłowymi z obszarów energetyki, chemii, petrochemii, wodociągów, kanalizacji i górnictwa surowców mineralnych. Wśród nich zrealizowano podwyższenie parametrów przepływowo-energetycznych punktu nominalnego HN, QN.
W przypadkach pomp stosowanych w układach wody chłodzącej o mocach silników napędowych pomp w zakresie od 1MW ÷ 3,5MW, realizacja wymaganych wartości HN, QN potwierdzona została pomiarami na stanowiskach pracy przez firmy zewnętrzne. Sprawności w zależności od wartości parametrów pracy pomp wyniosły 9-15 punktów procentowych – podkreśla prof. Błaszczyk.
Udoskonalenie dotyczyło również likwidacji kawitacji na wlocie do wirników we wszystkich modernizowanych pompach, a także dostosowania parametrów przepływowych do procesów technologicznych.
W wyniku zmian parametrów technologicznych instalacji pompy które pracowały poza parametrami nominalnymi, po modernizacji pracują w otoczeniu punktu nominalnego – dodaje.
Kolejnym wybranym przykładem modernizacji pomp były pompy obiegu instalacji saletry. Celem modernizacji pomp osiowych było wyeliminowanie przegrzewania grzejników startowych i drgania rezonansowe pomp i całej instalacji.
Zakres modernizacji obejmował projekt i wykonanie kierownic i wirników pomp a także zmiany w posadowieniu reaktora chemicznego – zauważa prof. Andrzej Błaszczyk pełnomocnik zarządu Hydro-Pomp Łódź.
W wyniku przeprowadzonych analiz stanu pracy instalacji przed modernizacją i zrealizowanych pracach projektowych, wyeliminowane zostały przyczyny niebezpiecznej pracy instalacji.
Rozmawiała Karolina Jakubiec
fot.123rf.com