Pompa krzywkowa... Gdzie znajduje zastosowanie?
Konstrukcja pomp krzywkowych zapewnia niezawodność oraz wysoką sprawność pracy.
Zasada działania pomp krzywkowych
Jak podaje portal All-Pumps, pompa krzywkowa to rotacyjna pompa wyporowa. Obracające się przeciwstawnie wirniki (nazywane rotorami, krzywkami bądź kłykciami) w części ssawnej pompy oddalając się od siebie tworzą zwiększającą się pustą przestrzeń, którą wypełnia pompowana ciecz.
Następnie transportowana ciecz zabierana jest przez krzywki wzdłuż ściany obudowy pompy. Zbliżające się do siebie krzywki zmniejszają wolną przestrzeń wypierając na zewnątrz medium.
Unikalność zasady działania polega na tym, że krzywki napędzane są oddzielnie poprzez własne wały – rozwiązanie to prowadzi do braku tarcia krzywek o siebie ani o żadną inną część pompy.
Gwarantuje to delikatny proces pompowania oraz bardzo dużą trwałość pomp.
Zastosowanie pomp krzywkowych:
Przemysł spożywczy
Higieniczne wykonanie, w połączeniu z delikatnym przetłaczaniem produktów o różnej lepkości. Pompa krzywkowa może tłoczyć ciecze o zawartości ciał stałych miękkich jak i twardych. Ograniczono do minimum efekt spieniania czy ścinania medium. Możliwe są następujące zastosowania:
- Mleczarstwo: mleko, śmietana, ziarno serowe, masło, białe sery, jogurt z owocami, margaryna, lody;
- Piekarnictwo: drożdże, ciasto, wsady owocowe, polewy, oleje i tłuszcze;
- Przetwórstwo mięsa: wsad kiełbas, tłuszcze, bulion, żelatyna, mięso mielone, pokarm dla zwierząt;
- Żywność konserwowa: sałatki, jedzenie dla dzieci, zupy, przecier pomidorowy, słodycze, budynie, dressingi, dżemy;
- Browarnictwo: piwo, zacier, brzeczka, soki owocowe;
- Słodycze:syrop cukrowy, syrop glukozowy, czekolada, olej palmowy, karmel, żelatyna;
- Aromaty: syropy i koncentraty aromatów;
- Dressingi: majonez, musztarda i inne.
Farmacja
Pompy krzywkowe oferują najwyższą czystość w procesie i podczas czyszczenia. Wykonanie ze stali kwasoodpornej niskowęglowej, polerowanie od 0,6 μm oraz specjalna konstrukcja krzywek i uszczelnień zapewnia bezkompromisową higienę.
Przemysł kosmetyczny
Wysokie wymagania higieniczne oraz duże obciążenie pracą oraz kontakt z agresywnymi mediami powodują że wybór pomp krzywkowych staje się naturalnym i opłacalnym. Wysoka żywotność pomp krzywkowych oraz niskie koszty eksploatacji i łatwość czyszczenia to klucz do ich sukcesu.
Przemysł chemiczny i maszynowy
Rosnące wymagania stawiane pompom w procesach chemicznych, konieczność rosnącej niezawodności i czystości procesu ciągle rozszerza zakres zastosowań pomp krzywkowych w pompowaniu żywic, past, szlamów, detergentów, lakiery samochodowe o wysokiej czystości, lateks, polimery.
Więcej na portalu all-pupms.
Komentarze