Jubileusz z POMPĄ
– Pompy, pompownie to dla nas krwiobieg, który decyduje o naszym być albo nie być – powiedział Ryszard Biernacki, dyrektor naczelny ds. inżynierii produkcji KGHM Polska Miedź S.A. podczas uroczystego otwarcia jubileuszowego, XXV Kongresu Użytkowników Pomp (16-17 maja 2019 r., Legnica).
Uroczystego otwarcia kongresu dokonali: Adam Grzeszczuk, Prezes Zarządu BMP, dr inż. Piotr Świtalski, i Jan Świtalski - inicjatorzy spotkań pompowych, założyciele czasopisma „Pompy Pompownie”, Ryszard Biernacki, Dyrektor Naczelny ds. Inżynierii Produkcji KGHM Polska Miedź S.A., oraz dr inż. Grzegorz Peczkis, senator IX kadencji Rzeczypospolitej Polskiej.
Spotykamy się w Legnicy, aby dyskutować o pompach i pompowniach. Kongres rozwija się dosyć dynamicznie. Przedsięwzięcie organizujemy z honorowym gospodarzem KGHM Polska Miedź, który ma w tej dziedzinie ogromne doświadczenie. Od 26 lat budujemy możliwości porozumień. Staramy się stworzyć platformę, która umożliwia wymianę doświadczeń, nawiązać kontakty. Serdecznie witam Piotra i Jana Świtalskich, pomysłodawców i założycieli czasopisma „Pompy Pompownie” - powiedział Adam Grzeszczuk, Prezes Zarządu BMP, witając członków Rady Programowej, przedstawicieli sponsorów, partnerów, przedstawicieli firm oraz wszystkich uczestników.
Minutą ciszy uczczono zmarłego niedawno prof. Andrzeja Korczaka, od lat wspierającego merytorycznie, doświadczeniem i wiedzą organizatorów branżowych spotkań.
Następnie Jan Świtalski przybliżył historię czasopisma. 25 lat temu, wraz z dr inż. Piotrem Świtalskim i Januarym Skórskim zaczęli wydawać „Pompy Pompownie” - pierwszy numer ukazał się w 1992 r., jako branżowy biuletyn informacyjno-reklamowy. W 1995 r. odbyła się Konferencja Producentów i Użytkowników Pomp, jako pierwsze forum użytkowników pomp. Czasopismo redagowane było z myślą o kadrze technicznej, integrując środowisko producentów i użytkowników. Ostatnie forum odbyło się w 2014 r. Od 2015 r. wydawcą czasopisma „Pompy Pompownie” oraz organizatorem konferencji branżowych zostało Wydawnictwo BMP.
Pompy są bardzo atrakcyjnym przedmiotem badań i zainteresowania – zapewnił Piotr Świtalski, uzupełniając historię założenia czasopisma o własne doświadczenia. - Dziś problematyka i nasze zadania to efektywne energetycznie przekazywanie cieczy oraz niezawodność i bezpieczeństwo. Pytanie o to, co będzie jutro? Jeżeli słyszę, że jutro nie będzie elektrowni opalanych węglem, nie będzie kopalni, to pytam się, czy to są żarty, co się za tym kryje? Bo na pewno kryje się za tym jakaś rewolucja, niewyobrażalne dziś wyzwania. Na dziś są to poszukiwania inteligentnych rozwiązań, poprawa efektywności. Ale jutro – to wszystko przełoży się na zadania dla państwa - powiedział P. Świtalski.
- Dziękujemy za ten pomysł, tę piękną ideę, którą rozpoczęliście – powiedział Adam Grzeszczuk, składając na ręce Jana i Piotra Świtalskich uroczyste podziękowanie z prośbą o dalsze wsparcie merytoryczne.
Chciałbym w imieniu Zarządu KGHM Polska Miedź podziękować za ten zaszczyt, za prawo do bycia Honorowym Gospodarzem Kongresu. W naszym przedsiębiorstwie pompy to obszar, który decyduje o naszym być albo nie być, niezwykle ważny w naszej działalności. To elementy, które odgrywają kluczową rolę w efektywności i bezpieczeństwie. Kongres to miejsce, które łączy użytkowników, producentów ale i świat nauki, naukowców, bez których rozwój naszej branży nie byłby możliwy. Efektywność, ekologia, e-przemysł, elastyczność – to cztery filary KGHM, ale też obszary, gdzie występują układy pompowe. Kongres jest miejscem, gdzie wymienia się doświadczenia, gdzie pobudza się wyobraźnię. Za tę synergię chcielibyśmy podziękować organizatorom - powiedział Ryszard Biernacki, Dyrektor Naczelny ds. Inżynierii Produkcji KGHM Polska Miedź S.A., wręczając Adamowi Grzeszczukowi, w imieniu zarządu KGHM Polska Miedź S.A., „Miedzianą Perłę”, stanowiącą nagrodę za wsparcie w rozwoju przedsiębiorstwa. - Ta perła w dużym stopniu należy się Ojcom Założycielom, bo to oni zainspirowali nas do tej działalności – powiedział A. Grzeszczuk.
Po inauguracyjnych przemowach odbyło się przyznanie śp. prof. Andrzejowi Korczakowi statuetki Klucz Sukcesu. Laudację wygłosił prof. Waldemar Jędral. Nagrodę, w imieniu laureata, odebrała córka, Katarzyna Korczak w towarzystwie senatora dr inż. Grzegorz Peczkis, najbliższy współpracownik zmarłego 14 maja prof. A. Korczak. Prof. Andrzej Korczak odszedł w pełni sił twórczych. Wśród jego licznych osiągnięć był wkład w opracowanie m.in. polskiego sztucznego serca.
Profesor był perfekcjonistą. Od ponad 20 lat nie mieliśmy żadnej konstrukcyjnej wpadki. Wymagało to gigantycznej pracy. Dzięki ludziom takim jak profesor nastąpił rozwój polskiego przemysłu i techniki. Wiele z tego, co prof. stworzył, odbywa się do dziś - powiedział senatora dr inż. Grzegorz Peczkis, wspominając prof. Andrzeja Korczaka. Senator zapewnił też, że żyjemy w takiej rzeczywistości, która wyklucza całkowicie odejście Polski od węgla. Podziękował też zebranym za wysiłek, jaki wkładają w rozwój polskiego przemysłu, zachęcając do udziału w programach, które wspierają producentów pomp.
Adam Grzeszczuk wręczył Przemysławowi Szulcowi statuetkę Przyjaciel Redakcji za merytoryczne wsparcie w redagowaniu czasopisma i organizację spotkań branżowych.
Wartością tych konferencji jest możliwość wymiany doświadczeń z przemysłem, bez których nauka nie mogłaby funkcjonować – powiedział Przemysław Szulc.
Organizatorem kongresu jest Wydawnictwo BMP, wydawca czasopism branżowych, m.in.: Pompy. Pompownie oraz portali m.in. kirunekPOMPY.pl. Gospodarzem Honorowym jubileuszowej edycji Kongresu jest KGHM Polska Miedź S.A., lider w produkcji miedzi i srebra. Sponsorem jest firma BELSE. Partner Głowny: Grupa Powen-Wafapomp S.A. Partenerzy: Grupa Azoty, PKN Orlen, Grupa LOTOS, PCC Rokita S.A., Polska Grupa Górnicza, Saur Neptun Gdańsk, Katowickie Wodociągi S.A. Patronat: Fundacja Dolnośląskie Forum Wodociągowe, Stowarzyszenie Śląski Klaster Wodny, Stowarzyszenie Polska Armatura Przemysłowa.
W programie dwudniowych obrad jest 5 paneli tematycznych, debata ekspertów, stoiska firmowe, zabawa integracyjna oraz wycieczka techniczna.
Tekst: Aleksandra Dik, zdjęcia: Szymon Kamczyk/ Adventure Media
Komentarze