Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w pierwszym półroczu 2019 roku?
Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekPOMPY.pl w pierwszym półroczu 2019 roku.

Zastosowanie na szeroką skalę regulacji przez zmianę prędkości obrotowej stanowiło swego rodzaju rewolucję w technice pompowej i umożliwiło uzyskanie znacznych oszczędności energetycznych. W porównaniu z regulacją przez dławienie regulacja przez zmianę prędkości obrotowej jest zawsze korzystniejsza energetycznie, co wynika z samej zasady działania, gdyż w przypadku dławienia pompa najpierw przekazuje energię do cieczy, a następnie energia ta jest tracona na zaworze dławiącym, natomiast w przypadku regulacji przez prędkość obrotową następuje redukcja ilości energii przekazywanej do cieczy. Pytanie nie brzmi zatem: czy regulacja przez prędkość obrotową przyniesie oszczędności, tylko: po jakim okresie nakłady na zastosowanie takiej regulacji się zwrócą?
Jaki powinien być układ pompowy? Co decyduje o podjęciu decyzji: modernizować czy inwestować w nowe? Jak zoptymalizować pracę pomp? I jak podnieść efektywność układu pompowego, by zaoszczędzić? 16-17 maja 2019 r. Legnica. XXV Kongres Użytkowników Pomp. Gospodarzem Honorowym jubileuszowej edycji Kongresu został KGHM Polska Miedź S.A.
Praca każdej oczyszczalni ścieków uwarunkowana jest poprawnym działaniem kilkunastu, a często kilkudziesięciu różnorodnych pomp.
Modernizacja układu pompowego przekłada się na zużycie energii, dlatego przygotowując się do tego procesu inwestycyjnego, należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych elementów. Jakich?
Zanieczyszczenia pływające lub na granicy pływalności zawarte w ściekach takie jak odpady kuchenne, szmaty, materiały higieniczne, patyki, folie są obok piasku najczęstszą przyczyną awarii przepompowni. Wszelkie zatrzymywane i separowane na kratach i sitach zanieczyszczenia, to skratki.
– Pompy, pompownie to dla nas krwiobieg, który decyduje o naszym być albo nie być – powiedział Ryszard Biernacki, dyrektor naczelny ds. inżynierii produkcji KGHM Polska Miedź S.A. podczas uroczystego otwarcia jubileuszowego, XXV Kongresu Użytkowników Pomp (16-17 maja 2019 r., Legnica).
Pompy wirowe to urządzenia należące do grupy maszyn wirnikowych o zwartej konstrukcji oraz o stosunkowo niewielkich wymiarach. Zasada działania polega na tym, iż odpowiednio ukształtowany wirnik zwiększa moment pędu medium wywołując zmniejszenie się ciśnienia po stronie ssawnej oraz wzrost ciśnienia po stronie tłocznej pompy. Wprawione w ten ruch cząsteczki cieczy, będące pomiędzy łopatkami wirnika, zostają przetransportowane od króćca ssawnego do króćca tłocznego pompy. Medium stale przepływające przez wirnik podlega działaniu siły odśrodkowej. Istnieje ścisła współzależność pomiędzy konstrukcją pompy i konstrukcją wirnika, a osiąganymi parametrami.
Formalnie od czterech, a praktycznie od ponad trzech lat, wszyscy użytkownicy samojezdnych pomp do betonu zbierają doświadczenia dotyczące procedur TDT. Wiemy, że regulacje formalne nie są w pełni adekwatne do specyfiki pracy pomp. Szczególnie zakwalifikowanie ich jako urządzeń ciśnieniowych budziło i budzi kontrowersje. Fakt, że Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym obowiązuje tak restrykcyjny dozór techniczny pomp, także nie ułatwił zbudowania mentalnie pozytywnego podejścia biznesu do tego zagadnienia. Cóż, prawo jest prawo - musieliśmy temat oswoić. Budowy dość szybko włączyły TDT pomp do standardowej listy wymagań formalnych.
Pompa peryferalna (ang. peripheral pump, regenerative pump; niem. Peripheralpumpe, Zellenradpumpe) to pompa wirowa, której wirnik o wielu krótkich łopatkach na zewnętrznym obwodzie wiruje w koncentrycznym kanale zbiorczym.
– Projektanci pompowni oraz przyszli użytkownicy powinni współpracować z producentami zespołów pompowych […]. taka trójstronna współpraca zarówno w zakresie wykonawstwa nowych pompowni, jak również modernizacji, zaowocowała rozwiązaniami, które spełniają wysokie wymagania jakościowe, optymalizują koszty inwestycyjne oraz umożliwiają energooszczędną eksploatację – mówi Marian Rainczuk, dyrektor KWB Bełchatów.
Komentarze