Pompy Flygt wspierają układ pompujący ratujący Wisłę
27 sierpnia doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. 28 sierpnia uszkodzeniu uległ drugi kolektor. 3 m3 surowych ścieków na sekundę trafiło do Wisły.
W celu bezpiecznego transportowania ścieków na prawą stronę Wisły do oczyszczalni „Czajka”, na Wiśle zainstalowano tymczasowy rurociąg, umieszczając go na moście pontonowym. Ścieki miał transportować rurociągiem specjalny system przesyłowy. Ze względu na dużą zawartość w ściekach elementów stałych np. pochodzących z produktów higienicznych, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zdecydowały się na montaż pompy zatapialnej o wysokiej wydajności.
Firma Xylem posiada w swojej ofercie pompy o szerokim zakresie parametrów: o wydajności do 10 500m3/godzinę i maksymalnej wysokości podnoszenia 200m. Moc oferowanych urządzeń sięga 450kW. Z tego względu Wody Polskie zwróciły się do nas o wypożyczenie pompy. Optymalnym wyborem pomiędzy gabarytami (ze względu na wielkość zbiornika) i potrzebną wydajnością okazała się pompa Flygt CP 3602.905. Sterowanie pompą było możliwe przez układ przetwornicy częstotliwości (falownik), który wraz z zapasowym został dostarczony przez firmę Xylem.
Pracownicy firmy Xylem aktywnie uczestniczyli w wielogodzinnym montażu wraz z nocnym zatopieniem ważącej ponad 6t pompy Flygt CP 3602.905. Dział Techniczny Xylem pomagał także po uruchomieniu całego układu pompowego w optymalizacji jego pracy, proponując rozwiązania pozwalające niewielkim kosztem zwiększyć wydajność zamontowanych pomp. Do tego celu wykorzystany został m.in. przepływomierz opaskowy także dostarczony przez firmę Xylem.
W skład układu pompowego wchodzą dodatkowe dwie pompy rezerwowe Flygt BWV 250 o maksymalnej wydajności 1350m3/godzinę oraz maksymalnej wysokości tłoczenia 30m. Właścicielem i firmą wynajmującą te pompy jest dystrybutor Xylem.
Zastępczy rurociąg od ponad miesiąca skutecznie transportuje ścieki z siedmiu dzielnic stolicy do oczyszczalni, co pozwoliło zahamować zrzut ścieków do Wisły. Awaryjny bypass będzie funkcjonował do 15 listopada 2019 roku.
Komentarze