Partner serwisu
04 marca 2020

Wizje rozwoju zastosowania sztucznej inteligencji - cykl debat pod patronatem MR

Kategoria: Nie tylko pompą żyje ekspert

Czy Polska ma szansę stać się ośrodkiem rozwoju technologii i kompetencji związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji, w jaki sposób nauka i przemysł mogą skorzystać na eksplozji technologii AI, a także czy uda nam się wypracować właściwe wywarzone podejście etyczne do użycia AI – to pytanie, na które szukali odpowiedzi przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji podczas zorganizowanych w Ministerstwie Rozwoju debat. Gościem specjalnym wydarzenia był David Hanson prezes firmy Hanson Robotics, która stworzyła humanoidalnego robota Sophia.

Wizje rozwoju zastosowania sztucznej inteligencji - cykl debat pod patronatem MR
  • Czy Polska ma szansę stać się ośrodkiem rozwoju technologii i kompetencji związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji,
  • W jaki sposób nauka i przemysł mogą skorzystać na eksplozji technologii AI,
  • a także czy uda nam się wypracować właściwe wywarzone podejście etyczne do użycia AI – to pytania, na które szukali odpowiedzi przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji podczas zorganizowanych w Ministerstwie Rozwoju debat. Gościem specjalnym wydarzenia był David Hanson prezes firmy Hanson Robotics, która stworzyła  humanoidalnego robota Sophia. 

Dyskusje na temat sztucznej inteligencji dotyczyły m.in. prac nad Krajową Strategią Rozwoju AI oraz takich dokumentów jak: ogłoszony przez Komisję Europejską w lutym A European Strategy for Data,  White Paper On Artificial Intelligence - A European approach to excellence and trust czy Biała Księga AI.

Polski rząd stoi na stanowisku, że aby utrzymać wysoki wzrost gospodarczy i zniwelować dystans rozwojowy w stosunku do najzamożniejszych krajów UE, należy zwiększać produktywność naszej gospodarki za pomocą automatyzacji i wykorzystania algorytmów opartych o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

Polska jest miejscem pełnym utalentowanych informatycznie osób. To nasz niewątpliwy kapitał. Z tego powodu staliśmy się zagłębiem outsourcingowym. Z całą pewnością jednak taki stan rzeczy nie wyczerpuje naszych ambicji. Chcemy, aby w Polsce tworzona była unikalna wartość intelektualna w obszarze AI. Czas na to, aby stać się twórcą, a nie odbiorcą innowacji. Dlatego zabiegamy o to, aby centra kompetencyjne powstawały w Polsce i były katalizatorami współpracy biznesu z nauką.Staramy się również animować mniejsze rodzime firmy do sięgania po ścieżki rozwojowe związane z AI. Służą temu takie programy akceleracyjne jak ScaleUp – zaznaczyła podczas spotkania minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.   

Orientacja na rozwijanie w Polsce hubów sztucznej inteligencji zyskuje na strategicznym znaczeniu w świetle polityki Komisji Europejskiej, która w  tworzonej strategii cyfrowej planuje przeznaczenie znaczących środków na rozwój AI. W przypadku programu „Horyzont Europa” Komisja zaproponowała zainwestowanie 15 mld euro w klaster „Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna”, przy czym AI jest kluczowym obszarem działania, który będzie wspierany.

Hanson Robotics już wkrótce w Polsce?

Podczas spotkania z teoretykami i praktykami sztucznej inteligencji, prezes Hanson Robotics David Hanson oznajmił, że od dłuższego czasu zastanawia się nad przeniesieniem swojej działalności i stworzeniem hubu związanego z etyczną sztuczną inteligencją w Polsce. 

Hanson Robotics stworzyło m.in. robota Sophię, z którą odwiedziło już kiedyś Polskę

Bardzo rozwinięty sektor kreatywny, technologiczny i ten związany robotyką w Polsce przekonuje Hanson Robotics do otworzenia centrum R&D w Polsce i kontynuowania badań nad rozwojem technologii służących człowiekowi, w tym humanoidalnych robotów wchodzących w interakcje z ludźmi  – wskazywał David Hanson.

Wymiar etyczny zastosowania AI

Jednym z wątków dyskusji o sztucznej inteligencji był jej wymiar etyczny. Minister Emilewicz  zauważyła, że lęk spowodowany wyobrażeniem o sztucznej inteligencji jako siły nieprzyjaznej człowiekowi stanowi wielkie wyzwanie.

Cieszę się, że możemy być gospodarzem dyskusji, podczas których pytania o to jakie tworzyć warunki, aby rozwijać potencjał niesiony przez sztuczną inteligencję w sposób godny naszego zaufania i wspierający ludzkość w wyzwaniach, które przed nią stoją – konkluduje minister Emilewicz.

Współorganizatorem debat była Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ