Partner serwisu
09 czerwca 2020

Top 15 najczęściej zadawanych pytań o pompy głębinowe

Kategoria: Aktualności

 

Czy każda pompa głębinowa powinna być połączona ze zbiornikiem hydroforowym?

Wszystko zależy od przeznaczenia zasilanej instalacji. Jeżeli pompa pracuje ze stałą wydajnością (ściśle określony punkt pracy, np. system irygacyjny, zasilanie zbiornika wieżowego) to zbiornik stosuje się wyłącznie jako zabezpieczenie przed uderzeniem hydraulicznym (przy rozruchu bezpośrednim) i dla ochrony presostatu (łącznika ciśnieniowego). Jeżeli zasilany jest obiekt o dużej zmienności zapotrzebowania (np. dom jednorodzinny), aby uniknąć zbyt częstego załączania się pompy należy zastosować odpowiednio dobrany zbiornik hydroforowy. W tym przypadku im większy zbiornik tym lepiej dla układu pompowego. Ograniczeniem jest przestrzeń w której możemy zbiornik instalować.

Czym może skutkować brak lub niewłaściwie dobrany zbiornik hydroforowy?

Jeżeli jest wymagane zastosowanie zbiornika hydroforowego, to jego niewłaściwy dobór (zbyt mała objętość użytkowa zbiornika) skutkować będzie częstym załączaniem się pompy, co spowoduje wzrost zużycia energii, szybsze zużycie pompy i silnika głębinowego.

Dostępne są pompy głębinowe zarówno z całym zestawem zasilającym, jak i modele z jedynie wyprowadzonym przewodem niewielkiej długości. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań?

Wszystko zależy od tego co rozumieć jako "zestaw zasilający". Producent pomp nigdy nie wie na jakiej głębokości będzie instalowana pompa głębinowa. Kabel zasilający dobiera się w zależności od głębokości zabudowy pompy w studni. Czasem może być to związane (z uwagi na wymagana długość przewodu zasilającego) ze zmianą przekroju żył kabla zasilającego. Agregat pompowy, u niektórych producentów, można zamówić z odpowiednim przewodem i o odpowiedniej długości. Z gotowym przewodem zasilającym i układem rozruchowym (wtyczką z kondensatorem rozruchowym) oferowane są, zazwyczaj, pompy z silnikami jednofazowymi o mocy do 2,20 kW.

Czym się kierować wybierając przewody zasilające do pompy głębinowej?

W pierwszej kolejności prądem znamionowym zasilanego silnika i długością przewodu wynikającą z głębokości zabudowy pompy. Na rynku są dostępne przewody zasilające specjalnie przeznaczone do zasilania pomp głębinowych.

Jaki rodzaj rur zalecany jest do łączenia z pompą głębinową?

Wszystko zależy od średnicy i masy agregatu głębinowego. Stosuje się rury tłoczne (kolumna tłoczna) wykonane z PE, jak i rury stalowe (nierdzewne lub ocynkowane) łączone za pomocą połączeń kołnierzowych lub muf gwintowanych. Przyłącze powinno być wykonane zgodnie ze sztuką. Rodzaj zastosowanego rurociągu tłocznego zależy od wielkości zastosowanej pompy, wymaganego przepływu i głębokości zawieszenia. Do przyłączy tłocznych 2" stosuje się z reguły rurociągi tłoczne wykonane z tworzywa sztucznego. Powyżej tej średnicy - stalowe.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ