Partner serwisu
31 lipca 2020

Problemy z pracą hydrocyklonów? - mamy rozwiązanie

Kategoria: Aktualności

Utrzymanie wydajności przesiewania na hydrocyklonie w zamkniętych układach mielenia może stanowić wyzwanie. Mark Schmidt, Menedżer Produktu firmy Weir Minerals Canada, podzielił się z nami swoimi radami dotyczącymi rozwiązywania najczęściej spotykanych problemów.

Problemy z pracą hydrocyklonów? - mamy rozwiązanie

Gdy dzwonią do mnie klienci, żeby powiedzieć mi o swoich problemach dotyczących hydrocyklonów, prawie zawsze dotyczy to przesiewania na hydrocyklonie w układzie mielenia. Czasami hydrocyklony nie spełniają założeń dotyczących wydajności przesiewania, innym razem wymagany jest inny docelowy poziom przesiewania.

Niezależnie od Państwa celu, dzięki naszemu prawie czterdziestoletniemu doświadczeniu w zastosowaniu hydrocyklonów w przetwórstwie surowców mineralnych na świecie, możemy stwierdzić, że nie do zastąpienia jest dogłębne zrozumienie czynności niezbędnych do poprawy wydajności zespołów hydrocyklonów.

Sterowanie wodą i ciśnieniem

Podstawowymi sposobami, dzięki którym można zmienić lub poprawić klasyfikację hydrocyklonu, jest zmiana ilości wody rozcieńczającej podawanej do cyklonu lub wyregulowanie ciśnienia roboczego hydrocyklonu.

Przesiewanie drobniejszych frakcji przez hydrocyklony wymaga zastosowania dodatkowej wody rozcieńczającej, aby zmniejszyć gęstość nadawy do cyklonu, co można również osiągnąć poprzez podniesienie ciśnienia roboczego hydrocyklonu. Klasyfikacja grubszych frakcji wymaga zmniejszenia ilości wody rozcieńczającej w misce zasilającej cyklonu, co można również osiągnąć poprzez obniżenie ciśnienia roboczego cyklonu.

Aby zmienić wydajność przesiewania, wiele osób wymienia armaturę hydrocyklonu – np. końcówkę wylewową (króciec) lub końcówkę przelewową. O ile wymiana armatury rzeczywiście ma wpływ na wydajność hydrocyklonu, zwykłe dostosowanie ilości podawanej wody rozcieńczającej i ciśnienia roboczego cyklonu zasadniczo uznawane jest za skuteczniejszy sposób na ulepszenie klasyfikacji.

Funkcja końcówki wylewowej i gęstości zawiesiny

Główną funkcją końcówki wylewowej w cyklonie jest kontrolowanie ilości wody przemieszczającej się razem z cząstkami stałymi opuszczającymi cyklon wraz z zawiesiną. Najlepszą praktyką jest zminimalizowanie ilości wody znajdującej się w zawiesinie, ponieważ zmniejsza to ilość frakcji drobnej przedostającej się do kruszarki.

Przy operacjach dotyczących metali nieszlachetnych w podstawowym układzie mielącym, hydrocyklony powinny być ustawione na wytwarzanie gęstości zawiesiny w zakresie 50-55% objętościowo. Uzyskiwanie rozcieńczonych gęstości zawiesiny cyklonu może prowadzić do nadmiernego rozdrobnienia w kruszarce, co przekłada się na straty w odzysku metali użytecznych (produktu) podczas flotacji.

Stosowanie cyklonów ze średnicami końcówek wylewowych, które są zbyt małe, może prowadzić do zatykania cyklonów i występowania w nich zjawiska sznurowania.

Kontrola końcówek przelewowych

Chociaż korzystanie z różnych wielkości końcówek przelewowych ma wpływ na klasyfikację, wpływ ten może być mniejszy niż ten wynikający z dostosowania ilości wody rozcieńczającej podawanej do hydrocyklonu czy dostosowania ciśnienia roboczego.

Głównym celem doboru końcówki przelewowej jest konfiguracja hydrocyklonu, aby mógł on radzić sobie z objętością właściwą szlamu przy określonym ciśnieniu roboczym nadawy. Zmiana końcówki przelewowej pozwala na utrzymanie ciśnienia mimo zmian w objętości szlamu.

Większość światowych producentów cyklonów z reguły zapewnia cztery do sześciu różnych rozmiarów końcówek przelewowych dla każdego rozmiaru cyklonu. Umożliwia to obsługę szerokiego zakresu przepływów przez cyklon. Pozwala to również zakładom na elastyczność w zakresie zmiany działania cyklonów w układzie mielenia w przypadku modyfikacji celów wydajnościowych instalacji.

Więcej  TUTAJ

źródło: Weir Minerals
fot. Weir Minerals
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ