Partner serwisu
18 marca 2021

KSB: 150-letnia historia sukcesu KSB

Kategoria: Aktualności

Wszystko zaczyna się od dobrego pomysłu.

KSB: 150-letnia historia sukcesu KSB

Dążenie do zwiększenia wydajności przyświecało już naszemu założycielowi Johannesowi Kleinowi, który w 1871 roku zaprojektował i opatentował „urządzenie do zawracania kondensatu do kotła parowego”. Ten innowacyjny wynalazek przechwytywał parę wytwarzaną przez silniki parowe i wprowadzał ją z powrotem w postaci wody do kotła. W rezultacie jeszcze w tym samym roku wraz dyrektorem browaru Friedrichem Schanzlingiem i farmerem Jakobem Augustem Beckerem, którzy zdecydowali się na finansowe wsparcie przedsięwzięcia, Johannes Klein założył spółkę Klein, Schanzlin & Becker OHG (KSB). W produkcję – początkowo tylko armatury – zaangażowanych było 12 pracowników, ale już w 1893 roku w fabryce Frankenthal pracowało ok. 500 osób, a w 1913 roku było ich już 1800.

Johannes Klein był niezwykle płodnym wynalazcą i wizjonerem, który na przestrzeni lat uzyskał w sumie 30 patentów. Dodatkowo miał doskonałe wyczucie rynku i wiedział jak promować sprzedaż swoich produktów wykorzystując do tego pomysłową reklamę i nowatorskie techniki sprzedażowe. Przykładowo zamiast korzystać z broszur przepełnionych szczegółami technicznymi, nosił ze sobą małe modele pomp i armatury wyprodukowanych w jego fabryce – niektóre z nich przymocowane jako zawieszki do łańcuszka od zegarka – aby wyjaśnić potencjalnym klientom ich zalety.

W drodze na szczyt

Na przełomie wieków założyciel ustąpił ze stanowiska i przekazał kierowanie firmą młodszemu bratu Jacobowi. Po przejęciu sterów przez Jacoba rozpoczęło się systematyczne dostosowywanie programu produkcji i metod wytwarzania do szeroko zakrojonej produkcji seryjnej. Sukcesor, który jeszcze w 1896 roku uruchomił w Wielkiej Brytanii pierwszy zagraniczny oddział KSB, był również żywo zainteresowany promocją eksportu, którego udział w sprzedaży wzrósł pod jego kierownictwem z 3% do 20-25%.

Wizja Kleina obejmowała także poszerzenie asortymentu produktów KSB w zakresie specjalistycznych pomp, zwiększenie mocy produkcyjnych oraz własną odlewnię. Realizacji tych założeń dokonano drogą przejęcia kilku niemieckich firm z tej samej branży a człowiekiem, który przeprowadzał te operacje i wprowadzał w życie idee Jacoba Kleina była jego długoletnia prawa ręka i późniejszy następca Otto Klein-Kühborth.

Era Ottona Klein- Kühbortha za sterami KSB upłynęła pod znakiem międzynarodowej ekspansji firmy. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać zagraniczne oddziały spółki w krajach Beneluxu, Francji, Włoszech, Anglii, Szwajcarii, Austrii, Grecji i Hiszpanii. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku nastąpiła inauguracja działalności KSB za oceanem i na rynku azjatyckim. Wówczas utworzono biura sprzedaży i zakłady produkcyjne w Pakistanie, Indiach, Argentynie, Brazylii i RPA oraz spółkę joint venture w Japonii.

Z kolei pod kierownictwem jego syna Wolfganga Kühbortha koncern KSB przekształcił się z nastawionego na eksport niemieckiego przedsiębiorstwa w prawdziwie globalnego gracza. Podstawą transformacji stały się strategiczne przejęcia: francuskiego lidera na rynku pomp przemysłowych Ets.Pompes Guinard S.A. drugiego co do wielkości na świecie producenta armatury Amri S.A. oraz światowego lidera w zakresie pomp do dużych obciążeń stosowanych w przemyśle wydobywczym – amerykańskiej spółki GIW Industries Inc.

W XXI wieku koncern KSB poszerzył swoją ofertę produktową poprzez włączenie do swojego portfolio firm, takich jak DP Industries B.V. w Holandii, Bombas ITUR S.A. w Hiszpanii i ITACO s.r.l. we Włoszech. Ponadto dzięki starannie zaplanowanym inwestycjom kierunkowym zwiększył również swoje zaangażowanie w Chinach, Indiach, Korei Płd. i Brazylii.

źródło: www.ksb.com
fot. www.ksb.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ