Sterowniki PLC i ich programowanie. Czym zajmuje się programista PLC?
Systemy automatyki wspierają działanie wielu maszyn, instalacji, a nawet całych budynków. Jak odbywa się ich programowanie?

Aby system automatyki zaczął samodzielnie zarządzać pracą określonych urządzeń, musi zostać odpowiednio zaprogramowany do pracy. Do tego celu stosowane są obecnie sterowniki PLC, które dają rozbudowane możliwości programowania.
Czym są sterowniki PLC?
Sterownik programowalny, czyli PLC (ang. Programmable Logic Controller) jest rodzajem mikroprocesorowego urządzenia, którego zadaniem jest sterowanie innym urządzeniem, zgodnie ze stworzonym w tym celu programem.
Działanie sterowników PLC jest sekwencyjne, czyli odbywa się zgodnie z odpowiednią kolejnością:
- Automatyczna diagnostyka,
- Odczytanie danych wejściowych,
- Wykonanie programu,
- Przekazanie danych komunikacyjnych,
- Sterowanie urządzeniami wyjściowymi.
Zatem sterownik PLC ma na celu sterowanie urządzeniami wyjściowymi według programu na podstawie danych wejściowych, na przykład uzyskanych z czujników, kamer lub innych urządzeń. Urządzeniami wyjściowymi mogą być w tym przypadku silniki, przenośniki, zawory i inne sprzęty.
Sterowniki PLC – jakie mają zastosowanie?
Najczęściej sterowniki PLC używane są w przemyśle, gdzie służą do tworzenia systemów automatyki przemysłowej.
Sterownik PLC może zarządzać maszynami przemysłowymi, instalacjami, może czuwać nad bezpieczeństwem w budynku, dlatego ma on bardzo rozległe zastosowanie, które wynika z tego, że może być on swobodnie zaprogramowany pod kątem swojej pracy.
Jak wygląda programowanie sterowników PLC?
Aby można było zarządzać urządzeniami za pomocą sterowników PLC, należy je zaprogramować. Sterowniki programowalne tego typu cechują się bardzo szerokimi możliwościami pod kątem programowania pracy współpracujących z nimi urządzeń, co przekłada się również na ich zastosowanie.
Pod pojęciem jak programowanie sterowników PLC znajduje się tworzenie programów – algorytmów mających na celu prowadzenie konkretnych działań za pomocą urządzeń podłączonych do sterowników.
Przykładowo sterownik programowalny może zostać zaprogramowany tak, aby wtedy, gdy przekroczona zostanie dana temperatura, został wyłączony silnik urządzenia.
Do programowania sterowników stosowane są specjalne programy komputerowe, które wyróżniają się czytelnymi, graficznymi interfejsami, co powoduje, że do przygotowania programu nie ma potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej. Wystarcza wiedza dotycząca działania sterowników PLC oraz obsługi programu, co znacznie upraszcza programowanie PLC.
Warto jednocześnie wskazać, że programowanie PLC może odbywać się w różnych środowiskach programistycznych, co zależne jest od wybranego typu sterowników.
Czym zajmuje się programista PLC?
Osoba zajmująca się programowaniem PLC określana jest jako programista PLC. Programista ten nie musi posiadać rozbudowanej wiedzy informatycznej, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, do programowania PLC nie jest ona potrzebna.
W swojej pracy programista PLC zajmuje się przygotowywaniem programów sterujących dla maszyn, instalacji oraz innych systemów elektrycznych, które pozwalają na tworzenie systemów automatyki dopasowanych do konkretnych zastosowań.
Dodatkowo programiści PLC zajmują się takimi działaniami jak:
- Projektowanie programów automatyki,
- Optymalizacja i rozwój programów,
- Wizualizacja procesów,
- Utrzymanie systemów,
- Diagnostyka błędów,
- Doradztwo.
Programiści PLC najczęściej pracują w firmach zajmujących się dostarczaniem systemów automatyki przemysłowej. Programują wtedy sterowniki PLC w taki sposób, aby umożliwić realizację konkretnych procesów przemysłowych.
Jak można zostać programistą sterowników PLC?
Aby rozpocząć pracę jako programista PLC i zacząć programowanie PLC, konieczne jest zdobycie wiedzy w tej dziedzinie.
Aktualnie nie ma żadnego kierunku studiów, który kształciłby programistów PLC. Organizowane są natomiast liczne szkolenia dla programistów sterowników PLC, które przekazują kompleksową wiedzę i umiejętności dotyczące tworzenia programów do automatycznego zarządzania procesami.
Komentarze