Partner serwisu
27 września 2021

Pompa membranowa - kompendium wiedzy

Kategoria: Aktualności

Pompa membranowa jest najbardziej znanym typem z kategorii pomp wyporowych. Do pompowania cieczy pompa membranowa wykorzystuje połączenie ruchu posuwisto-zwrotnego membrany wykonanej z teflonu, termoplastu lub gumy z odpowiednimi zaworami po obu stronach membrany.

Pompa membranowa - kompendium wiedzy

Zasada działania pompy membranowej

Jak już wspomniałem, pompa membranowa to pompa wyporowa, która wykorzystuje dwie elastyczne membrany poruszające się do przodu i do tyłu w celu wytworzenia tymczasowego podciśnienia. Membrana działa jako ściana działowa pomiędzy cieczą a powietrzem. Poniżej przedstawiamy zasadę działania pompy membranowej. Składa się ona zasadniczo z dwóch etapów: cyklu ssania i cyklu tłoczenia.

Cykl ssania pompy membranowej

Dwie membrany łączą się wałem poprzez część środkową, w której umieszczony jest zawór powietrza. Zawór powietrza wykorzystuje sprężone powietrze do wtłoczenia go za pierwszą membranę i odsuwa ją od części środkowej. Pierwsza membrana wytwarza skok ciśnienia, który usuwa płyn z pompy. Równocześnie druga membrana wykonuje suw ssania. Powietrze za drugą membraną jest uwalniane, a ciśnienie wymusza przepływ cieczy na stronę ssawną. Zawór ssący wysuwa się z gniazda, a ciecz przepływa przez zawór kulowy do komory cieczy pompy.

Cykl tłoczenia pompy membranowej

Gdy pierwsza membrana pod ciśnieniem osiąga koniec swojego skoku, powietrze przenosi się z pierwszej membrany na tył drugiej przez zawór powietrza. Powietrze pod ciśnieniem odpycha drugą membranę od bloku centralnego, a pierwsza membrana jest do niego wciągana. W drugiej komorze pompy, wylotowy zawór kulowy jest wypychany ze swojego gniazda, podczas gdy w pierwszej komorze sytuacja jest odwrotna. Po zakończeniu tego cyklu, zawór powietrza pompuje powietrze za pierwszą membranę i cały cykl się powtarza.

Charakterystyka pompy membranowej

Pompy membranowe mogą pompować ciecze łatwopalne, toksyczne, ścierne, a nawet żrące. Mogą tłoczyć bardzo lepkie ciecze. Ponadto, posiadają doskonałą zdolność samozasysania. Konstrukcja pompy membranowej oddziela pompowane medium od potencjalnie wrażliwych elementów wewnętrznych pompy. Poniżej przytaczam także pozostałe zalety pomp membranowych.

  • Wewnętrzne elementy pompy są często zawieszone w oleju i izolowane, aby przedłużyć jej żywotność.
  • Pompy te najlepiej nadają się do roztworów korozyjnych i ściernych.
  • Posiada dobre właściwości biegu jałowego.

Jak dobrać właściwą pompę membranową?

Obecnie pompy membranowe są stosowane w wielu firmach produkcyjnych. Mimo ich popularności, nadal bardzo często dostaję zapytania: jak dobrać pompę membranową? Okazuje się, że najczęściej wystarczy kierować się poniższymi czterema krokami:

1. Wymagania dotyczące objętości pompy membranowej

Przy wyborze pompy membranowej, ważne jest, aby upewnić się, że pompa, której próbujesz, będzie działa w 50 procentach swojego najwyższego potencjału podczas codziennego użytkowania. Jeśli pompa pracuje z połową swojej najwyższej wydajności, powinna mieć dłuższą żywotność, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych konserwacji. Pompy membranowe powinny wskazywać swoją wydajność roboczą (litry/minutę) na karcie sprzedaży lub w instrukcji obsługi.

2. Rodzaj napędu pompy membranowej

Pompa membranowa ma wiele sposobów poruszania membraną do tyłu i do przodu, aby umożliwić pompowanie materiału. Najpopularniejsze opcje napędu dla pomp membranowych to pompy z napędem pneumatycznym lub elektrycznym. Napęd ten jest ważny dla bezpiecznego użytkowania pompy membranowej, a także wpływa na pozycję roboczą pompy.

3. Materiał wykonania pompy membranowej

Pompy wyporowe są dostępne w wersjach wykonanych z różnych materiałów. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej odpowiedni wybór materiałów dla dostępnych pomp membranowych obejmuje materiał gniazda pompy i kuli oraz materiał korpusu pompy. Jest wiele rzeczy do rozważenia, ale powszechne opcje powłoki obejmują gniazda i kulki ze stali nierdzewnej oraz materiały membranowe PTFE. Stal nierdzewna jest wysoce odporna na zużycie, ale ma wysoką cenę. Polipropylen, z drugiej strony, ma niższą cenę niż stal nierdzewna, ale może nie tolerować materiałów ściernych. Dodatkowo stal nierdzewna ma tendencję do bycia bardziej elastyczną kiedy jest gorąca.

4. Krzywa wydajności pompy dla pomp membranowych z napędem pneumatycznym

Każda pompa membranowa posiada krzywą wydajności, która zawiera wiele szczegółów dotyczących pompy. Ogólne informacje zawarte w krzywej wydajności pompy membranowej obejmują ilość powietrza, jaką potrzebuje pompa przy różnych poziomach pracy oraz ilość materiału, jaką można dostarczyć i przetransportować.

Podsumowanie: pompy membranowe

Pompy membranowe są doskonałym sposobem na wydajne i szybkie przenoszenie dużych ilości medium. Przy wyborze membranowej pompy należy rozważyć cztery cechy (podane powyżej), aby zapewnić doskonałe wyniki pracy. Przestrzeganie tej prostej wskazówki pozwoli wybrać trwałą i wydajną pompę membranową. Jeśli mają Państwo dalsze sugestie lub pytania, proszę o kontakt: Daniel Stanek, biuro@dastek.com.pl.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ