Pompa ciepła – wygoda, ekologia i oszczędność w jednym!
Nie ma bardziej ekologicznego i ekonomicznego sposobu ogrzewania niż pompa ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii – ogólnodostępne, darmowe powietrze lub grunt, a do tego nie wydziela spalin ani szkodliwych substancji. Jest też urządzeniem, które charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną wśród urządzeń grzewczych. A to tylko część jej zalet.
Pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Do jej poprawnego działania wystarczy początkowe ustawienie preferowanej temperatury. Nie trzeba ładować opału, rozpalać i czyścić pieca. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że można ją łatwo zamontować niemal w każdym obiekcie – nie tylko w domach, ale także w blokach czy kamienicach. Jej montaż jest bowiem dużo łatwiejszy niż np. kotła centralnego ogrzewania. W przypadku popularnej pompy typu powietrze-woda montujemy jedynie dwie jednostki!
Co więcej, praca pompy ciepła jest cicha, a samo urządzenie nie zajmuje dużo miejsca
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła do działania wykorzystuje prosty mechanizm funkcjonujący w lodówkach - tyle, że na odwrót, bo zamiast chłodzić - grzeje, chłodne powietrze wyrzucając na zewnątrz. Kluczowe elementy konstrukcji pompy ciepła to sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Równie istotny jest czynnik chłodniczy, bez którego pompa ciepła nie spełniałaby swojej funkcji. Krąży on wewnątrz układu i wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze (na zewnątrz budynku) pobiera ciepło. W układzie wzrasta ciśnienie i temperatura, a dzięki sprężarce czynnik zmienia postać na gazową. Następnie trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji. Po tym, czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie następuje spadek ciśnienia i temperatury, a sam cykl rozpoczyna się ponownie. Szukasz sprawdzonej pompy ciepła? Wejdź na www.defro.pl/pompa-ciepła.
Kupujesz pompę ciepła? Sprawdź, czy dostaniesz dofinansowanie!
Funkcjonujący od września 2018 roku program Czyste Powietrze pozwala uzyskać dofinansowanie np. na wymianę starego węglowego pieca zasypowego na ekologiczne urządzenie takie jak kocioł na pellet, kocioł gazowy czy właśnie pompę ciepła.
Pompy ciepła bardzo chętnie montowane są w ramach rządowego programu - stanowią blisko 14 procent wszystkich źródeł ciepła. Warto pamiętać, że na pompę powietrze-woda w podwyższonym poziomie dofinansowania można uzyskać nawet do 18 tysięcy złotych dofinasowanie, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w wysokości 19 procent. To znaczne ułatwienie dla inwestorów.
Komentarze