Czy spawanie jest sposobem szybką na naprawę korpusu pompy hydraulicznej?
Spawanie elementów pompy jest jednym z zabiegów, jaki niektórzy wykonują samodzielnie, aby doraźnie naprawić całą maszynę. Taki zabieg ma na celu zmniejszyć koszta i przywrócić cały układ do pracy, jednak czy na pewno spawanie jest czynnością rozwiązującą wszystkie problemy z Twoją pompą hydrauliczną?

Pompa hydrauliczna - awaria
Awaria pompy objawia się niespodziewanie i w większości ma podobne objawy, niezależnie od jej rodzaju. Wzrost temperatury oraz spadek wydajności są jednymi z najbardziej charakterystycznych znaków, które można bardzo szybko zauważyć. Nie każda maszyna jest wyposażona we wskaźnik temperatury, dlatego zwracaj uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze sygnały, które mogą świadczyć o występującej awarii.
Do pierwszych oznak należy też znaczące słabnięcie układu silnika oraz utrzymywanie się wcześniej wspomnianej wysokiej temperatury. Nawet jeśli konstrukcja układu pozwala na rozpraszanie ciepła, to stały wzrost i nagrzanie zwiastują konieczność zainteresowania się wszystkimi komponentami maszyny. Jeśli zaobserwujesz szereg nieprawidłowości jej pracy – przede wszystkim sprawdź temperaturę.
Zwracaj uwagę na mechaniczne uszkodzenia, które mogły się pojawić w trakcie pracy lub obsługi. Pęknięta obudowa i wyciek z samej pompy lub z miejsca jej usterki jest bardzo złym znakiem. Jeśli do tego dochodzi głośny dźwięk i hałas wydawany przez pompę – musisz działać natychmiast. Operator niezwłocznie musi przerwać pracę, ponieważ jej kontynuowanie może być niebezpieczne.
Spawanie – sposób na pompę
Wszelkie naprawy usterki, wykonywane doraźnie, przy samej maszynie są niekiedy pierwszymi pomysłami na działanie. Nierzadko jest to spowodowane pobudkami finansowymi i uznawane za sposób na oszczędzenie oraz zmniejszenie wydatków, a zakup nowego korpusu zamiennego jest niestety kosztowny. Wszystkie części specjalistyczne mają swoją cenę, a dodatkowe zamontowanie także będzie się wiązało z kolejną płatnością.
Przystępując do spawalniczych czynności, niezbędne jest zadbanie przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Stosując profesjonalne akcesoria i skuteczne kotary spawalnicze uchronisz siebie oraz innych. Wszelkie zasady higieny pracy obowiązują nawet w tak wyjątkowych wypadkach, jak szybkie i natychmiastowe naprawy elementów maszyn lub pomp.
Najlepiej będzie poprosić o pomoc osobę trzecią, która zna się na procesie spawania. Będzie stanowiła dobre wsparcie, bowiem praca przy samej maszynie wymaga skupienia i precyzji. Jeśli wszystko pójdzie gładko, to kryzys będzie zażegnany, ale czy na długo? Usterki naprawiane „na szybko” lubią powracać i wtedy ten wydatek będzie o wiele większy niż może się wydawać. Niesprawne ręce amatora mogą także uszkodzić maszynę i niezbędna będzie naprawa u fachowca.
Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek niepokojące sygnały w swojej maszynie – działaj natychmiast. Ponieważ zwlekanie zadziała na szkodę Twoją i pracowników. Szybkie naprawy często nie rozwiązują całego kłopotu, dlatego zwracaj się do zaufanych i profesjonalnych fachowców o pomoc.
Komentarze