Partner serwisu
06 lipca 2023

POMYSŁ NA OPTYMALIZACJĘ Budowa przepompowni ścieków w Katowicach

Kategoria: Aktualności

Budowa realizowana była wg projektu wykonanego przez firmę: i-PROJEKT Łukasz Kłak z Gliwic (obecnie NBI Sp. z o.o.). Na działce o powierzchni 122,24 m2 zaprojektowano budynek przepompowni, drogę dojazdową z placem manewrowym oraz pomieszczenie techniczne. Całość otoczyło ogrodzenie. Budynek przepompowni posiada część nadziemną o kubaturze 683,77 m3 i podziemną o kubaturze 1007,56 m3 – łącznie 1691,33 m3. W jego wnętrzu umieszczony jest czteropoziomowy żelbetowy zbiornik. Pierwszy poziom podestów technicznych w hali głównej znajduje się na poziomie 0,00 m. Ostatni to dno zbiornika, na poziomie -8,16 m od powierzchni ziemi.

Wewnątrz zbiornika umieszczono zespół dwóch tłoczni ścieków AWALIFT 9/4. Każda z nich jest agregatem wyposażonym w dwa zespoły dwóch pomp pracujących naprzemiennie. Przepompownię wyposażono w sondę hydrostatyczną. 

Tłocznia pracuje w dwóch trybach: automatycznym i ręcznym. W zbiorniku tłoczni wyznaczone są cztery poziomy ilości ścieków, a pompy włączają się w zależności od ich napływu. Odpowiednia pompa uruchamia się, gdy nastąpi przekroczenie poziomu 2 (punkt załączenia). Jeżeli poziom cieczy pozostaje powyżej, wówczas pompa pracuje przez nastawiony dla niej czas, następnie zostaje wyłączona i rozpoczyna się czas przerwy. Po upływie tego czasu włącza się następna pompa i pracuje przez nastawiony dla niej odcinek czasu. W ten sposób odbywa się kolejna praca czterech pomp. W przypadku, gdy poziom cieczy opadnie poniżej poziomu 1 (punkt wyłączenia), następuje włączenie czasu dobiegu, a po jego upływie – wyłączenie pompy (pomp). Jeżeli poziom cieczy osiągnie poziom 3 (punkt pracy równoległej), wówczas zostaje włączona pompa druga (praca zestawu dwóch pomp), aby w trybie pracy równoległej zwiększyć aktualną wydajność tłoczni. Jeżeli zostanie przekroczony poziom 4 (spiętrzenia), wtedy na wyjściu generowany jest sygnał usterki spiętrzenia oraz odpowiedni komunikat.

 

Zalety tłoczni

Opisywana tłocznia ścieków jest kompletnym, szczelnym urządzeniem, niewymagającym codziennej obsługi, przystosowanym do bezpośredniego włączenia w ciąg technologiczny kanalizacji. W praktyce nie ma potrzeby zachowania strefy ochronnej przy tłoczni ze względu na toksyczne oddziaływanie ścieków, hałas lub podobne czynniki. Ustawienie tłoczni na sucho w komorach eliminuje problem korozyjnego oddziaływania ścieków na ściany studni oraz gwarantuje higieniczne warunki kontroli i konserwacji dla personelu obsługi. 

W czasie normalnej pracy obiektu szczelność zbiornika tłoczni gwarantuje znikome oddziaływanie na otoczenie, zgodne z najsurowszymi wymogami sanitarnymi i ochrony środowiska. Dzięki stosunkowo małej pojemności czynnej, zbiornik jest często opróżniany, co eliminuje zagniwanie ścieków wewnątrz pompowni. 
Zastosowane w tłoczniach pomp z wirnikami wielokanałowymi umożliwia przesył ścieków na odległość do kilkunastu kilometrów i możliwość obsługi do 30 tys. mieszkańców. Wykorzystana technologia zmniejsza zużycie pomp oraz wydłuża ich żywotność. W porównaniu do konwencjonalnych pomp zatapialnych ograniczono wykorzystanie energii nawet do 30%. 

Wszystkie podzespoły robocze wymagające kontroli bądź regulacji zostały rozmieszczone 
w łatwo dostępnych miejscach na zewnątrz zbiornika tłoczni. Pozwala to na bezproblemowy dostęp do informacji o pracy tłoczni i sprawowanie bieżącego dozoru, jak reagowanie na sygnalizowane zakłócenia.

Efekt ekologiczny i ekonomiczny

Technologia zastosowana w przepompowni przy ul. Hodowców spełnia wszelkie wymagania techniczne stawiane nowoczesnym obiektom tego typu. Chroni pompy przed zablokowaniem i nadmiernym zużyciem, co gwarantuje niezawodne działanie oraz wydłuża żywotność urządzeń. Dzięki zastosowaniu sprawniejszych energetycznie pomp zmniejsza zużycie energii o 30% w porównaniu do standardowych urządzeń. Zastosowana technologia zapewnia długoletnią trwałość i stabilność obiektu oraz elementów technologicznych, a ograniczony zakres i częstotliwość obsługi serwisowej przekładają się na obniżenie kosztów eksploatacji. Dodatkowo, z punktu widzenia Katowickich Wodociągów, przekierowanie ścieków do własnej oczyszczalni pozwoliło na duże oszczędności. Spółka nie ponosi kosztów za oczyszczanie ścieków w Sosnowcu, a także opłat za przesył ścieków kolektorem należącym do przedsiębiorstwa w Mysłowicach.

Tłocznia jest przyjazna dla środowiska – eliminuje w obrębie przepompowni kontakt ze ściekami, umożliwia rezygnację z prowadzenia lokalnej gospodarki skratkami oraz nie wymaga zachowania strefy ochronnej. Gwarantuje także bezpieczne i higieniczne warunki pracy personelu.

 

Cały artykuł znajduje się w magazynie Pompy Pompownie 1/2023.

źródło: Katowickie Wodociągi
fot. Mariusz Libera
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ