Ważna modernizacja ZWiK Szczecin zakończona
Zwiększenie przepustowości, poprawa warunków eksploatacyjnych i optymalizacja kosztów – to główne cele bardzo ważnej i niezwykle trudnej inwestycji prowadzonej w oczyszczalni ścieków Zdroje.
Dobiegła końca jedna z większych inwestycji realizowanych w ramach programu „Czysta Odra”, pn. Modernizacja oczyszczalni ścieków komunalnych „Zdroje”. Inwestycja polegała na budowie, rozbudowie i przebudowie obiektów oczyszczalni wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Oczekiwanymi celami techniczno-technologicznymi realizacji niniejszego projektu było:
- zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków Zdroje, ze względu na przewidywany, zwiększony dopływ ścieków związany z rozwojem pobliskich terenów przemysłowych a także z przejęciem ścieków z zlikwidowanych oczyszczalni ścieków w Płoni oraz w Zdunowie, pozwoli na czasowe wyłączenie jednego z ciągów technologicznych podczas czynności remontowo - konserwacyjnych, bez powodowania znaczącego pogorszenia efektu oczyszczanych ścieków,
- poprawa aktualnych warunków eksploatacyjnych obiektu. Określona przepustowość,
- optymalizacja kosztów eksploatacji oczyszczalni.
W ramach kilkuletniej inwestycji wybudowano m.in. nowy osadnik wtórny, komorę rozdziału ścieków przed osadnikami wtórnymi, zbiornik i stację dozującą reagenty do eliminacji bakterii nitkowatych oraz stację zrzutu zanieczyszczeń płynnych wraz z placem manewrowym. Przebudowano pompownię osadu wtórnego oraz pompownię przewałową ścieków. Zmodernizowano także dwa osadniki wstępne, dwie komory reaktorów biologicznych (w których wymieniono całą instalację napowietrzania oraz udoskonalono system sterowania), maszynownię komór fermentacyjnych oraz stację dmuchaw. Wykonano remont i uruchomiono drugą Wydzieloną Komorę Fermentacyjną (WKF), której celem jest stabilizacja osadów powstających na oczyszczalni i pozyskanie biogazu. Wytwarzanie większej ilości tego paliwa przyczyni się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej, wykorzystywanej na potrzeby Oczyszczalni oraz do zmniejszenia ilości pobieranego z sieci gazu ziemnego. W efekcie końcowym, pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania.
Inwestycja kosztowała 46 mln i częściowo była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Komentarze