Sesja inauguracyjna
W PROBLEMATYCE XIX FORUM DOMINOWAŁY ZAGADNIENIA POMPOWANIA CIECZY TRUDNYCH – HYDROTRANSPORTU I ŚCIEKÓW W RÓŻNYCH DZIEDZINACH GOSPODARKI – GŁÓWNIE W WODOCIĄGACH I KANALIZACJI ORAZ GOSPODARCE WODNEJ W ENERGETYCE I KOPALNIACH.

Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie dr Tadeusz Rzepecki w obszernym referacie przedstawił stan i prognozy rozwoju wodociągowych systemów zaopatrzenia w wodę oraz problematykę kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Pomimo wielkiego wysiłku inwestycyjnego, likwidującego wiekowe zacofanie, pozostaje – jak stwierdził – wiele do zrobienia dla uzyskania satysfakcjonującego poziomu.
W referacie zwracają uwagę statystyki zmian, jakie zaszły w latach 1989-2012: 1– spadku zużycia wody w przeliczeniu na mieszkańca z 79 do 36,5 m3/rok, 2 – wzrostu długości sieci wodociągowej z 89,3 do 283,1 tys. km, 3 – wzrostu długości sieci kanalizacyjnej z 25,8 do 125,6 tys. km oraz ilości ścieków oczyszczanych w komunalnych oczyszczalniach. Zmianom tym towarzyszy budowa i modernizacja pompowni wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Postęp jest realizowany pomimo spadku nakładów inwestycyjnych od 2009 roku. Wśród trudnych problemów znajduje się obecnie transport, suszenie i spalanie osadów.
Aktualną problematykę wielkich użytkowników pomp, reprezentowanych na forum, omówili goście forum, przedstawiciele Elektrowni Bełchatów i KGHM Polska Miedź.
Stanisław Papuga – dyrektor ds. technicznych PGE GiEK SA o/Elektrownia Bełchatów, powitał zebranych i zaprosił do zwiedzenia elektrowni. Przedstawił parametry elektrowni, skupiając się na informacjach o bloku o mocy 858 MW, największym w Polsce, którego budowa, rozpoczęta w 2002 roku, zakończyła się oddaniem do eksploatacji w październiku 2011 roku.
Dr Piotr Wiśniewski - Główny Specjalista ds. pomp w Zakładach Wzbogacania Rud KGHM, poinformował o wynikach wydobycia miedzi i towarzyszących jej metali oraz o realizowanym rozwoju KGHM: zaawansowanej budowie dwóch kopalń w Polsce i powstaniu firmy KGHM International z kopalniami w Kanadzie, USA, Chile, Niemczech i Grenlandii. Skupił się na pochodnych zadaniach, jak modernizacja transportu hydraulicznego.