Partner serwisu

WODA I ŚCIEKI

Kategoria: XIX FORUM UŻYTKOWNIKÓW POMP

Poruszona została problematyka pomp i pompowni w wodociągach i kanalizacji.

WODA I ŚCIEKI

Jan Bagieński: Pompy w transporcie i oczyszczalniach ścieków

Profesor Bagieński przedstawił zadania stawiane pompom i rodzaje pomp stosowanych w kanalizacji i oczyszczalniach ścieków. Poddał krytycznej ocenie rozwiązania projektowe systemów odprowadzania ścieków, przyjmowane pod presją kosztów, podejmowane przez niekompetentnych lokalnych inwestorów. Omówił problematykę energochłonności odnoszonej do zużycia w eksploatacji oraz energii wbudowanej w obiekty i urządzenia.

 

Cztery kolejne referaty prezentowali przedstawiciele kierownictwa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej AQUANET SA Poznań.

 

Przemysław Olejniczak: Problemy eksploatacyjne pompowni ścieków surowych oraz pompowni WKF Centralnej Oczyszczalni Ścieków m. Poznania w Koziegłowach

Autor zapoznał ze schematem, parametrami i cyklem budowy oczyszczalni. Omówił główne ciągi: osadowy i gazowy oraz doświadczenia z eksploatacji pompowni: ścieków surowych, osadu wstępnego i WKF.

 

Przemysław Olejniczak: Transport osadów w Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu

Autor omówił funkcję i rozwiązanie transportu osadów. Przedstawił kłopoty w etapie uruchamiania instalacji oraz zastosowane rozwiązania, oparte na doświadczeniach eksploatacyjnych

 

Paweł Kosiński: Rozruchy, przyjmowanie do eksploatacji i stała eksploatacja przepompowni PŚ Hetmańska

Referat dotyczył przepompowni ścieków surowych o wydajności do 1,2 m3 /s, eksploatowanej bezobsługowo. Doświadczenia z nadzoru tej pompowni nakazują zwracać uwagę na działanie zaworów odpowietrzająco-napowietrzających, szczelność oraz drgania.

 

Witold Mańczak: Przepompownie ścieków. Problemy eksploatacyjne

Przepompownie terenowe, których liczba wynosi 218 (do końca 2015 r wzrośnie do 411), podzielono na 4 kategorie i wdrożono system obsługi zależny od ważności. Oceniono przyczyny i skutki awaryjności. Zmniejszono koszty eksploatacji o około 60%.

 

Marcin Janczak: Możliwości i ograniczenia zwiększenia efektywności energetycznej tłoczni ścieków

Przedmiotem referatu była oryginalna koncepcja rozwiązania tłoczni ścieków z obejściem, realizowana w Hydrovacuum SA. Obejście doprowadzenia ścieków do zbiornika tłoczni pozwala na optymalizację doboru pomp pod względem sprawności.

 

Piotr Świtalski: Blokowanie pomp zanieczyszczeniami włóknistymi

Zakładając, że mimo poszukiwań i coraz lepszych rozwiązań nie uniknie się trudności eksploatacyjnych, powodowanych przez zanieczyszczenia włókniste, autor przedstawił opatentowane rozwiązanie pompy, której wnętrze może być łatwo czyszczone.

 

Józef Nosowicz, Joachim Otschik, Peter Haselbacher: Uszczelnienia dławnic pomp w oczyszczalniach

Autorzy omówili warunki pracy pomp w oczyszczalniach i pompowniach sieci kanalizacyjnych. Stwierdzili, że warunki te generują specyficzne zagrożenia dla uszczelnień dławnic. Na podstawie analizy przyczyn awaryjności określili warunki, jakim podlegać powinny uszczelnienia pomp i mieszadeł oraz wymagania ich eksploatacji.

 

Sebastian Predel przedstawił nowe rozwiązania silników w wykonaniach opracowanych przez Hydro-Vacuum do napędu pomp zatapialnych.

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ