Bezpieczeństwo ponad wszystko
– Dzisiaj mamy jeden wspólny cel – bezpieczeństwo ponad wszystko – rozpoczął XVII konferencję Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP.
– Jesteśmy po wycieczce w zakładach w Tarnowie, po wykładzie specjalnym o komunikacji w sytuacjach kryzysowych, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i jestem przekonany, że do tej prezentacji będziemy się podczas naszej konferencji odnosić – podkreślił prezes BMP, który pokrótce przedstawił program imprezy. – Życzę owocnych obrad, wymiany doświadczeń, bo na tym budujemy swoją wiedzę, by poprawiać bezpieczeństwo nasze i naszych zakładów.
– Pierwsza konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych była w Kędzierzynie, to ona zainicjowała dalsze edycje – wspominał podczas uroczystego otwarcia prof. Adam Markowski z Politechniki Łódzkiej. – Każda awaria, która występuje w przemyśle, może prowadzić do ogromnych strat. Dbajmy więc o to bezpieczeństwo – po pierwsze o kulturę bezpieczeństwa, po drugie odpowiednie zarzadzanie bezpieczeństwem i ryzykiem – kontynuował profesor. – Do tego jeszcze musimy mieć odpowiednią kadrę, która miałaby tę wrażliwość w zarzadzaniu bezpieczeństwem.
Profesor w ramach wstępu do konferencji przypomniał zmarłego niedawno prof. M. Sam Mannama: – Są ludzie, którzy potrafią wybitnie rozwijać takie dziedziny jak bezpieczeństwo, jednym z takich pionierów bezpieczeństwa procesowego był prof. M. Sam Mannam, którego ideą było wprowadzenie do bezpieczeństwa natury człowieka, by wszystkie decyzje w zakresie zarządzania bezpieczeństwem leżały w naturze każdego – zaznaczył prof. Markowski.
– M. Sam Mannam był wielkim człowiekiem w bezpieczeństwie procesowym i wielkim przyjacielem Politechniki Łódzkiej, która nagrodziła go tytułem Doctora Honoris Causa. Dziś to wielka strata dla świata nauki, dla Polski – podkreślił A.Markowski, który wspomniał również zmarłego kilka dni temu prof. Czesława Strumiło, specjalistę w dziedzinie inżynierii chemicznej.
Profesor Markowski zaprosił również na 21. edycję Studiów Podyplomowych „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”.
Uczestników konferencji przywitał st. bryg. mgr inż. Andrzej Babiec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, KW PSP w Rzeszowie: – Bardzo dziękuję za zaproszenie i zaszczyt uczestniczenia w konferencji, nad którą Patronat Honorowy objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Spotykamy się w Rzeszowie, który – mam nadzieję – państwa zachwyci. A spotkanie tutaj nie jest przypadkowe, ponieważ w naszym województwie rozwój systemów bezpieczeństwa jest szczególnie ważny. W imieniu Komendy Państwowej Straży Pożarnej życzę państwu udanej konferencji, owocnych wykładów.
– Organizacja siedemnastej edycji konferencji pokazuje, że rozmowy są cały czas potrzebne i pożądane, również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dostrzega tę inicjatywę wspierając ją od lat – mówiła Aleksandra Skąpska-Piekarczyk, przedstawicielka Inspektoratu.
– Serdecznie witam w pięknym Rzeszowie, w mieście, które było dobrym punktem na mapie nie tylko z uwagi na kwestie organizacyjne, ale również z racji jego ogromnego rozwoju. Ale by do tego doszło, zawsze musi być ta iskra, ale również odpowiedni ludzie w odpowiednim czasie – podkreślił Artur Kopeć, członek zarządu Grupy Azoty S.A. – Honorowego Gospodarza konferencji.
Przedstawiciel Grupy Azoty S.A. przedstawił następnie w krótkiej prezentacji historię spółki, która rozpoczęła się w 1927 roku.
O konferencji
Bezpieczeństwo jako wartość, która generuje zysk, cyberbezpieczeństwo sieci OT, zarządzanie zmianą w bezpieczeństwie procesowym, istota i praktyka w ocenie ryzyka i czy musimy uczyć się na własnych błędach? – to główne zagadnienia poruszane w czasie konferencji. W programie zaplanowano również debatę poświęconą zastosowaniu koncepcji Przemysłu 4.0 do bezpieczeństwa procesowego.
Praktycznym wstępem do konferencji był zaplanowany pierwszego dnia wykład specjalny o komunikacji w sytuacjach kryzysowych oraz wycieczka do Grupy Azoty S.A. w Tarnowie (Honorowy Gospodarz spotkania). Zwiedzający mieli okazję zobaczyć nową Wytwórnię Poliamidów II oraz Instalację Granulacji Mechanicznej Nawozów II.
Konferencję uzupełnia wystawa 16 stoisk, gdzie prezentowane są nowoczesne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa dla branży chemicznej i energetyki.
Organizatorem XVII konferencji Naukowo-Technicznej Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych jest BMP, wydawca magazynu Chemia Przemysłowa oraz portalu www.kierunekchemia.pl. Honorowym Gospodarzem jest Grupa Azoty S.A.
Komentarze