Panel III. Inwestycje: Modernizacje i remonty
W co warto inwestować w zakresie pomp, armatury, napędów i uszczelnień? O tym rozmawiano w trakcie XXVI Kongresu Użytkowników Pomp 1 października 2020 r. w Płocku.
Pierwszą prelekcję w panelu poświęconym inwestycjom wygłosił Andrzej Błaszczyk, P.B.W HYDRO-POMP.
– Obecnie, w stosunku do instalacji przemysłu chemicznego i petrochemicznego, stawiane są wysokie wymagania dotyczące ich niezawodności i energochłonności urządzeń w nich zabudowanych. Zdarza się jednak, że już na etapie projektu, a później wykonania, zostają popełnione błędy skutkujące złym funkcjonowaniem całej instalacji i niedotrzymywaniem parametrów technologicznych wymaganych przez inwestora, a co za tym idzie dużymi stratami ekonomicznymi – mówił Andrzej Błaszczyk.
Prelegent przedstawił działania firmy PBW Hydro-Pomp, które podjęła firma w celu zapewnienia poprawnej pracy instalacji saletry w Węźle Reakcyjnym, a celem prac było wykonanie zmodernizowanych pomp P-1N/1-2 oraz zmiana podparcia zbiorników startowych, w których są one zabudowane, w celu wyeliminowania nadmiernych drgań.
Izolacje
O kosztach dla zakładów produkcyjnych, gdy brak im izolacji opowiadał podczas swojego wystąpienia Adam Serwach z firmy SUM Poland Sp. z o. o., podając przykłady strat energii.
– Co możemy zrobić, by uniknąć strat energii? Np. zainwestować w izolację. Nie ma idealnego pokrowca do wszystkich rozwiązań, ale firma SUM Guard oferuje różne rozwiązania do wybranych instalacji - mówił Adam Serwach, SUM Poland.
Przeciwdziałanie nierentownej eksploatacji
Modernizacje, audyty, analizy pracy pomp oraz ich układów jako przeciwdziałanie nierentownej i awaryjnej eksploatacji. To prelekcja trzech autorów: Marcina Janczaka i Witolda Lorenza z firmy Hydro-Vacuum S.A. oraz Przemysława Szulca z Politechniki Wrocławskiej.
Wybrane aspekty współpracy pompy z długim rurociągiem przedstawił zespół z Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Marek Skowroński, dr inż. Przemysław Szulc, mgr inż. Artur Machalski.
– Projektowanie instalacji wyposażonych w długie rurociągi wymaga rozpatrywania zjawisk dynamicznych, które mogą być przyczyną wielu problemów eksploatacyjnych. Stąd tak ważne jest określenie zagrożeń oraz podęcie kroków zmierzających do ich minimalizowana – mówił prelgent Artur Machalski.
W prezentacji poruszono problem współpracy rurociągów o trzech długościach – 1, 10 i 100 km z pompownią wyposażoną w pompy wirowe. Zaprezentowano modele matematyczne poszczególnych elementów tworzących rozpatrywany układ, przeprowadzono symulacje w autorskim kodzie obliczeniowym oraz zaprezentowano i omówiono wyniki.
Chemia, wodociągi, energetyka, przemysł spożywczy – innowacyjne aplikacje pompowe ostatnich lat to prelekcja Krzysztofa Ciupa z GAA Lobex Sp. z o.o.
Podział ryzyka w kontraktach na dostawy pomp omówił dr inż. Grzegorz Pakuła, ze Stowarzyszenia Producentów Pomp.
– Kontrakty na dostawy zespołów pompowych, a w szczególności kontrakty w formule „pod klucz”, obejmujące zakres dostawy szerszy niż sam zespół pompowy, z reguły zawierają klauzule dotyczące znacznych kar umownych nakładanych w przypadku niespełnienia określonych kryteriów. Dla dostawcy wiąże się to z określonym ryzykiem. Dobra praktyka wymaga, aby poszczególne rodzaje ryzyka brała na siebie ta strona, która ma realny wpływ na ograniczenie danego ryzyka. Zasada ta nie w każdym przypadku jest stosowana, gdyż zdarzają się sytuacje, w których silniejsza strona kontraktu, jaką z reguły jest zamawiający, usiłuje obciążyć dostawę pomp ryzykiem, na które nie ma on wpływu. Często wynika to z braku właściwego przygotowania inwestycji – opisywał Grzegorz Pakuła.
W referacie przedstawiono zasady podziału ryzyka w kontraktach. - Za dany rodzaj ryzyka odpowiada ta strona, która ma realny wpływ na jego ograniczenia. Ryzyko powinno być w racjonalnej proporcji do wartości kontraktu oraz możliwego do uzyskania zysku - podsumował Grzegorz Pakuła.
Komentarze