Trwa XVII Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej
Specjaliści z zakładów chemicznych, energetycznych, farmaceutycznych czy spożywczych. Przedstawiciele świata nauki, instytucji oraz firm dostarczających nowoczesne rozwiązania. Ponad 250 uczestników bierze udział w Kongresie Gospodarki Wodno-Ściekowej, który odbywa się w hotelu Mercure w Gdyni.
– 32 prezentacje, 28 stoisk, 250 uczestników – to kilka liczb w skrócie opisujących tegoroczną edycję – mówił Mateusz Grzeszczuk, prezes BMP (firma jest organizatorem spotkania). – Przemysł w Polsce zużywa dziś około 70% wody, więc wobec postępujących jej niedoborów tak istotne jest racjonalne gospodarowanie dostępnymi zasobami. Jak to robić, jakie nowoczesne technologie stosować – o tym traktują tegoroczne prezentacje, warsztaty czy debata – informował Mateusz Grzeszczuk, krótko omawiając program wydarzenia. A ten rozpoczął się już 16 października – dwiema wycieczkami technicznymi: do Rafinerii Gdańskiej i do Browaru w Elblągu – firmy te pełnią rolę Honorowych Gospodarzy Kongresu.
Czyste środowisko dla nas i przyszłych pokoleń
– Przebudowa systemu energetycznego w kontekście gospodarki wodno-ściekowej to istotny temat nie tylko dla rafinerii, ale i innych, zwłaszcza dużych przedsiębiorstw. Jest to ogromne wyzwanie, ale jednocześnie szansa, abyśmy zachowali czyste środowisko dla nas i kolejnych pokoleń – mówił Cezary Godziuk, Członek Zarządu Rafinerii Gdańskiej Sp. z o.o. Podkreślił rolę gospodarki wodno-ściekowej w rafinerii, bez której nie mogłaby ona funkcjonować, ponieważ para wodna ma udział praktycznie w każdym procesie rafineryjnym. – Działania przez nas podejmowane powodują, że długookresowy trend zużycia wody zmniejsza się, ciągle pracujemy nad ograniczeniem poboru wód – np. ostatnio uruchomiona instalacja opóźnionego koksowania potrzebuje dużo wody, ale pracuje w obiegu zamkniętym – zaznaczył. Dodał, że także ścieki zawierające węglowodory są w rafinerii wykorzystywane ponownie, oczyszczane i zawracane na instalacje destylacji, co minimalizuje ilość ścieków, które po oczyszczaniu trafiają do środowiska.
Drogowskaz do zrównoważonego rozwoju
– Warzymy lepszy świat – to hasło w Grupie Żywiec, pod którym kryją się konkretne zobowiązania, będące naszym drogowskazem do zrównoważonego rozwoju – mówił Piotr Dratwa, Kierownik Procesów Technologicznych i Energetycznych w Browarze w Elblągu. – Staramy się wykorzystywać w jak najmądrzejszy sposób wszystkie nasze zasoby. Nie myślimy tylko o tym co dziś i teraz – choć to ważne z uwagi na zmieniającą się dynamicznie sytuację – ale również o przyszłości.
Dodał, że jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju jest zarządzanie gospodarką wodną. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc w organizacji tego kongresu, gdzie ta tematyka jest tak szeroko omawiana. Życzę, abyśmy zyskali nową wiedzę, doświadczenia m.in. o dobrych praktykach, które możemy wykorzystać potem w życiu prywatnym i zawodowym. Abyśmy mogli zmieniać świat na lepsze – zakończył.
***
Organizatorem XVII Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej (który odbywa się w dniach 17-18 października w Gdyni) jest BMP Sp. z o.o. – wydawca m.in. magazynów Kierunek Chemia, Kierunek Energetyka i Kierunek Spożywczy. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: Rafineria Gdańska oraz Browar w Elblągu z Grupy Żywiec.
Komentarze