Pompy w oczyszczalniach ścieków
Praca każdej oczyszczalni ścieków uwarunkowana jest poprawnym działaniem kilkunastu, a często kilkudziesięciu różnorodnych pomp.
Specyfika warunków pracy pomp
Pompy służą zasadniczo do transportu cieczy, zaś w oczyszczalniach transportują również ciała stałe, zawierające zarówno części mineralne, jak i organiczne. Transportują też znaczące ilości różnorodnych gazów, rozpuszczonych w cieczy bądź wydzielonych. Są to również gazy palne. Z tych też względów ścieki są dość kłopotliwym medium.
Jakkolwiek konstrukcja pomp ściekowych nie różni się zasadniczo od ich odpowiedników pracujących w systemach wodociągowych, jednak transport ścieków wymaga nieco innych, specyficznych rozwiązań. Zmiany konstrukcyjne dotyczą układu przepływowego, w szczególności wirników pomp wirowych. Powinny być one odporne na blokowanie przez różnorodne zanieczyszczenia. W konstrukcji pomp ściekowych ważnym jest też ukształtowanie powierzchni kadłuba pompy. Powinno być takie, aby pozwalało na maksymalne ograniczenie osadzania się zanieczyszczeń oraz by ułatwiało zmywanie powierzchni przez przepływające ścieki.
Trudne warunki pracy sprawiają, że tzw. czas życia pomp ściekowych jest zdecydowanie krótszy niż pomp wodociągowych, często nawet o połowę. Zależnie od przeznaczenia i warunków pracy maksymalny czas pracy pomp ściekowych to kilka, kilkanaście lat, choć znane mi są przypadki, gdzie pompy trzeba było wy mieniąc lub remontować już po tygodniu pracy.
Zanieczyszczenia
W wirowych pompach ściekowych wielołopatkowe wirniki zamknięte o wyższej sprawności mogą być stosowane tylko tam, gdzie ścieki zostały pozbawione większych zanieczyszczeń. Stosuje je się więc tam, gdzie ścieki pozbawione zostały części stałych na sitach, w osadnikach lub w separatorach tłoczni ścieków. Wirniki te są szczególnie podatne na zanieczyszczenia włókniste. Pompy wielołopatkowe wyposażane mogą być w rozdrabniarki lub noże tnące. Jest to dobre rozwiązanie dla rozdrobnienia zanieczyszczeń włóknistych, natomiast części metalowe i mineralne powodują szybkie niszczenie rozdrabniarki. Jako że nie jesteśmy w stanie przewidywać składu ścieków, stosowanie rozdrabniarek jest bardzo ograniczone.
Schemat oczyszczalni ścieków
Celem artykułu jest pokazanie różnorodnych zastosowań pomp w oczyszczalniach ścieków. Opracowanie oparto na wynikach ankiety oraz informacjach i doświadczeniach własnych.
Na przygotowaną przez czasopismo „Pompy Pompownie" ankietę [1] odpowiedziało kilkanaście przedsiębiorstw zajmujących się eksploatacją oczyszczalni ścieków w dużych ośrodkach miejskich. Wydajności analizowanych oczyszczalni to od 24 do 200 tyś. m3/d. Ankiety były niewątpliwie cennym źródłem informacji. Analizując ich wyniki oraz zamieszczone uwagi, z uznaniem odnieść się trzeba do kompetencji pracowników zajmujących się eksploatacją pomp w tych przedsiębiorstwach.
Poniżej na ogólnym schemacie (rys. 1) pokazano klasyczną oczyszczalnię ścieków z częścią mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Widać trzynaście różnego rodzaju pomp, choć w pewnych przypadkach może to nie wyczerpywać możliwych zastosowań.
Kierując się przeznaczeniem, pompownie w oczyszczalniach ścieków dzielić można na cztery podstawowe grupy:
• centralne, lokalizowane na doptywie ścieków, przed oczyszczalnią w celu spłycenia jej obiektów i ewentualnie zapewnienia grawitacyjnego przepływu ścieków,
• recyrkulacyjne, zapewniające wymaganą przez proces technologiczny cyrkulację ścieków i osadów między urządzeniami,
• osadowe, zapewniające transport osadów w ciągu osadowym,
• dozujące, zapewniające proporcjonalne dawkowanie wymaganych technologicznie reagentów.
Pompy wyporowe i wirowe
W oczyszczalniach stosowane są pompy wirowe i wyporowe. Pompy wyporowe w porównaniu z pompami wirowymi o podobnych parametrach są zazwyczaj większe i droższe. Stosowanie ich jest więc uzasadnione szczególnie tam, gdzie nie można stosować pomp wirowych. Przypadki takie to:
• pompowanie przy niewielkiej wydajności i znacznej wysokości podnoszenia,
• pompowanie cieczy o wysokiej lepkości, gęstości,
• precyzyjne dawkowanie reagentów.
W oczyszczalniach najczęściej stosuje się pompy wyporowe śrubowe, ślimakowe lub perystaltyczne. Przykładowe rozwiązania pokazano na rysunkach 2, 3 i 4
RYS. 2 Pompa wyporowa rotacyjna (Netzch Pumpen)
RYS. 3 Pompa wyporowa (śrubowa, ślimakowa) mono (Netzch Pumpen)
RYS. 4 Pompa perystaltyczna (Pro Minent)
Przykładowe rozwiązania pokazano na rysunkach nr 5, 6, 7 i 8.
RYS. 5 Standardowa, odśrodkowa pompa pozioma (KSB)
RYS. 6 Pompy zatapialne, umieszczone w suchej komorze lub zanurzone w ściekach
RYS. 7 Pompa zatapialna do zabudowy w komorze suchej (H-V)
RYS. 8 Pompa wałowa (GPW)
Pompy wirowe, stosowane w oczyszczalniach ścieków, to najczęściej:
• standardowe poziome lub pionowe,
• wałowe,
• zatapialne, zanurzone w ściekach lub pracujące w suchej komorze.
Pompy w procesie technologicznym (oznaczenia zgodnie ze schematem – rys. 1)
1 - Pompy ścieków surowych
Ścieki surowe, dopływające z systemu kanalizacyjnego, pozbawione są zazwyczaj większych zanieczyszczeń. Służą do tego kraty, sita lub osadniki. Do transportu ścieków surowych stosowane są standardowe pompy poziome lub równie często pompy zatapialne, zanurzone w ściekach lub umieszczone w odrębnej suchej komorze. Częstym problemem w pracy tych pomp są zanieczyszczenia włókniste, które nie zawsze udaje się usunąć ze ścieków przed pompowaniem. Jeśli zapewniony jest grawitacyjny dopływ do oczyszczalni pompy ścieków surowych, umieszczane są za piaskownikiem.
2 - Pompy pulpy piaskowej
Stosowane tu są pompy zatapialne, zanurzone w ściekach, rzadziej umieszczone w suchej komorze. Wirniki i korpusy tych pomp narażone są zazwyczaj na szybsze zużycie, spowodowane abrazją. Do transportu pulpy stosowane są też inne rodzaje pomp, np. tzw. pompy mamutowe.
3 - Pompy odprowadzające tłuszcze
Stosowane są do tego celu pompy standardowe z wirnikami otwartymi. W wielu oczyszczalniach rezygnuje się z odprowadzania tłuszczy przed osadnikiem wstępnym. Tłuszcze zbierane są w osadniku i pompowane do przeróbki.
4 - Pompy recyrkulacji osadów (recyrkulacja zewnętrzna)
Pompy te pobierają osady z osadnika wtórnego i tłoczą je do komory denitryfikacji. Stosowane są tam różnorodne pompy wirowe: standardowe poziome, wałowe, zatapialne pracujące na sucho lub zanurzone w ściekach.
5 - Pompy osadu surowego (wstępnego)
Pobierają osady z osadnika wstępnego i tłoczą je do zagęszczacza. Stosowane są w tym przypadku pompy wyporowe, rotacyjne lub śrubowe.
6 - Pompy osadu nadmiernego
Pobierają osady z osadników wtórnych i tłoczą je do zagęszczacza. Zazwyczaj stosowane są tu pompy wirowe standardowe poziome lub zatapialne pracujące na sucho albo zatopione w ściekach. W niektórych oczyszczalniach dodatkowo stosowane są też pompy wyporowe śrubowe.
7 - Pompy osadu chemicznego
Występują tylko w oczyszczalniach, gdzie ścieki są oczyszczane chemicznie. Stosowane są tam standardowe pompy wirowe lub zatapialne.
8 - Pompy dozujące
Stosowane są tu różnorodne rodzaje pomp wyporowych, perystaltycznych i przeponowych. Jeśli ścieki nie są oczyszczane chemicznie, pompa dozująca umieszczana jest na wypływie za komorą denitryfikacji.
9 - Pompy płuczące
Filtry piaskowe wykonuje się zasadniczo tylko w przypadku wysokich wymagań, dotyczących jakości odpływu. Pompy płuczące filtry piaskowe po oczyszczaniu chemicznym ścieków to zazwyczaj pompy wirowe, wielołopatkowe.
10 - Pompy ścieków oczyszczonych
Zazwyczaj zapewniony jest grawitacyjny odpływ ścieków z oczyszczalni. Jeśli zachodzi potrzeba pompowania ścieków, stosowane są pompy wirowe wielołopatkowe.
11 - Pompy osadu zagęszczonego
Pompy te pobierają osady ściekowe z zagęszczacza i tłoczą je do komory fermentacyjnej. Zależnie od gęstości i lepkości osadów stosowane są pompy wyporowe lub rzadziej wirowe.
12 - Pompy cyrkulacyjne osadu
Zależnie od gęstości i lepkości osadów stosowane są pompy wyporowe lub rzadziej wirowe.
13 - Pompy osadu do przeróbki
Pompy te pobierają osady ze zbiornika osadowego. Stosowane są zawsze pompy wyporowe.
W analizowanych (objętych ankietą) oczyszczalniach ścieków stosowane są pompy wielu producentów. Tylko trzy z nich to firmy krajowe - producenci pomp wirowych. Producenci pomp wirowych to: KSB, Flygt, ABS, Sarlin, Wa-fapomp, EMU, Herborner, Białogon, Hydro-Vacuum. Producenci pomp wyporowych to: Seepex, Boerger, Jesco, Vogelsang, Netsch, ABEL, Tecflow. FAPO
Źródła
1. Dane z ankietyzacji przeprowadzonej przez redakcję „Pompy--Pompownie". 2013
2. R Świtalski, Technika Pompowa. Leksykon, Cedos, Wrocław 2009
3. Katalogi producentów pomp
AUTOR: Profesor Politechniki Poznańskiej dr hab. inż. Jan Bagieński Instytut Inżynierii Środowiska
KONTAKT: jan_bagienski@interia.pl