O potrzebie stosowania „pomp ułamkowych" w pompowniach wodociągowych do jednostrefowego zasilania wysokich budynków
Pompownie wodociągowe, zaopatrujące zbiorowych odbiorców w wodę pitną, mają zróżnicowany zakres wydajności w ciągu doby przy zbliżonej, odpowiednio dużej wysokości podnoszenia.
Minimalne rozbiory wody, występujące szczególnie w godzinach nocnych, mogą powodować, że nawet tylko jedna z kilku jednakowych pomp współpracujących równolegle może pracować praktycznie tylko na podtrzymanie ciśnienia.
Na podstawie odczytów parametrów pracy kilku pompowni określono względny czas pracy t, (odniesiony do doby) i względne wydajności pomp q, (w odniesieniu do ich wydajności nominalnych) [1]: Z powyższego zestawienia wynika, że 96% czasu pracy pompy mogą być eksploatowane przy wydajności mniejszej od 26,3% wydajności nominalnej.
Widać, że w ocenianych pompowniach pompy pracują przy zbyt małych wydajnościach, co niewątpliwie wpływa na znaczny wzrost jednostkowego zużycia energii e[kWh/m3]. Czyli rozważany jest problem założeń projektowych jednostrefowych pompowni wody pitnej dla budynków średnich i wysokich, i ich konsekwencji w eksploatacji tych pompowni. Ze strony odbioru jest narzucona wysokość ciśnienia pt = gHrst, która ma być utrzymywana przez pompownie niezależnie od rozbioru wody.
Typowe charakterystyki pompy i rurociągu zaopatrującego budynki o średniej i dużej wysokości przedstawia wykres rys. 1.
Rys. 1. Regulacja wydajności pompowni sieciowej o dużej statycznej wysokości podnoszenia
W tej sytuacji dobór pompy o wydajności nominalnej, odpowiadającej rozbiorom maksymalnym, nie jest dobrym założeniem. Dowodem na to są wyniki obserwacji i pomiarów, zamieszczone w przytoczonym wyżej zestawieniu [1].
Regulacja wydajności pompowni może się odbywać przez dławienie w punktach czerpalnych i wówczas zastępcza charakterystyka sieci zmienia się np. z Hr(Q) przy rozbiorze maksymalnym (przy nominalnej wydajności pompy) na Hr(Q)' przy małym rozbiorze. Punkt pracy układu pompowego przesuwa się z st do S2.
Obok zbyt dużego jednostkowego zużycia energii i jej kosztów praca pompy odśrodkowej przy wydajności znacznie mniejszej od nominalnej powoduje wzrost siły osiowej działającej na wirnik i zwiększenie obciążenia łożysk wzdłużnych. W pompie ze spiralną kierownicą odśrodkową występuje też wzrost sił promieniowych działających na wirnik i odpowiedni wzrost obciążenia łożysk poprzecznych. Siły osiowe i promieniowe skracają okres międzyremontowej eksploatacji pomp.
Regulacja parametrów pracy pompy poprzez zmianę prędkości obrotowej wobec dużej statycznej wysokości podnoszenia rurociągu również istotnie nie poprawia sytuacji, co też pokazano na wykresie rys. 1. Zmniejszenie prędkości obrotowej pompy z n! na n2 spowoduje pewne zmniejszenie nominalnej wydajności pompy, lecz nie poprawia zasadniczo istotnych relacji. W celu utrzymania łącznego przepływu Q2 pewne zwiększenie otwarcia zaworów w punktach czerpalnych i zastępcza charakterystyka sieci będzie mieć przebieg H(Q)", a punkt pracy przesuwa się do 82'. Zmiany te nie wpłyną jakościowo na podniesienie sprawności pompy i zmniejszenie jednostkowego zużycia energii.
Rys. 2. Zastosowanie dwóch jednakowych pomp w pompowni sieciowej o dużej statycznej wysokości podnoszenia rurociągu
Istotną poprawę uzyskuje się, dzieląc nominalną wydajność na równolegle pracujące dwie, trzy lub cztery jednakowe pompy. Równoległą współpracę dwóch pomp przedstawiono na wykresie rys. 2. Zakłada się, że jedna z pomp jest wyłączana np. przy wydajności pompowni zmniejszonej do nominalnej wydajności jednej pompy. Przyjęcie równoległej współpracy dwóch pomp poprawia sytuację, ale może być niewystarczającym rozwiązaniem.
Specyfika pracy układów pompowych, zaopatrujących jednostrefowo średnie i wysokie budynki, polega na tym, że maksymalny rozbiór wody powinien odpowiadać wydajności pompowni zbliżonej do nominalnej oraz że występuje duży rozziew między maksymalnym rozbiorem a minimalnym przy stosunkowo dużej statycznej wysokości podnoszenia rurociągu. W godzinach nocnych pompownia ma zadanie podtrzymywać ciśnienie statyczne w rurociągu przy rozbiorze, a więc wydajności pompowni malejącej do paru procent [1].
Racjonalnym spełnieniem tak postawionych wymagań jest niewątpliwie zastosowanie w pompowni dodatkowej pompy o ułamkowej wydajności, a więc i mocy. Taka pompa o charakterystyce H(Q)pu, współpracując równolegle z pompą główną o charakterystyce H(Q) lub równolegle połączonymi pompami głównymi pompowni, byłaby włączana tylko wówczas, gdy rozbiór zmniejszy się do minimalnego, odpowiadającego nominalnej wydajności dodatkowej pompy. Takie rozwiązanie przedstawiono na charakterystykach na rys. 3.
Rys. 3. Zastosowanie „pompy ułamkowej"
Dodatkowa „ułamkowa pompa" będzie pompą wielostopniową. Dla sprawdzenia realności przyjęcia „pompy ułamkowej" można policzyć liczbę jej stopni. Liczba stopni „i" będzie wynikać z przyjętych parametrów pracy tej pompy i wyróżnika szybkobieżności jednego stopnia, i można ją obliczyć wzorem:
gdzie:
nq -założony wyróżnik szybkobieżności pompy (praktycznie dla pomp wielostopniowych nq = 22 do 28).
n - prędkość obrotowa pompy
Qmin - minimalna wydajność eksploatacyjna pompy głównej, przy której pompownia przechodzi na pracę „pompy ułamkowej" (np. nie przekraczającej połowy wydajności nominalnej jednej pompy głównej). Qmin jest zarazem wydajnością nominalną „pompy ułamkowej" Qnpu.
H2 (Qmin) - wysokość podnoszenia rurociągu przy wydajności Qmin.
Takie rozwiązanie może zmniejszyć pobór mocy, a więc też ilość zużywanej energii przez pompownię w okresach minimalnych rozbiorów (Q < Qmin) o ponad 50%.
W przypadku sieci wodociągowej, charakteryzującej się dużą rozległością i dominującym udziałem dynamicznej wysokości podnoszenia w całkowitej wysokości podnoszenia rurociągu, znacznie korzystniejsza jest regulacja parametrów pracy pompowni na podstawie pomiaru ciśnienia w najmniej korzystnym punkcie sieci. W takiej sieci efekt regulacji poprzez prędkość obrotową pompy zwiększa się, a korzyści wynikające z zastosowania „pompy ułamkowej" maleją.
W ślad za zawartymi w publikacji [1] stwierdzeniami powinna pójść analiza ekonomiczna kosztów modernizacji przedmiotowych pompowni. Taka analiza z pewnością wykaże, że okres ich amortyzacji będzie bardzo krótki.
Problem może być rozwiązany np. przez zastosowanie zbiorników hydroforowych lub kiedyś stosowanych wież ciśnień albo rozpatrywanego tu rozwiązania za pomocą „pompy ułamkowej".
Literatura
[1] Bagieński J., Schiller T., Współczynnik energochłonności (EEI) pomp wodociągowych, „Pompy Pompownie", nr 1 (140) 2011. S 44-45.
AUTOR:
Prof. dr Andrzej Korczak, emerytowany pracownik Politechniki Śląskiej
KONTAKT:
Andrzej.korczak@polsl.pl