Wyporowe czy wirowe?
Pompownia osadu recyrkulowanego na Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków dla miasta Poznania (LOŚ) wyposażona jest w trzy pompy wyporowe. Mając na uwadze koszty eksploatacyjne, zaczęto poszukiwać optymalnych rozwiązań dla układów pompowych. W tym celu zabudowano testowaną pompę wirową. Jakie uzyskano wyniki?
Postaram się pokazać, jak ważne jest zagadnienie właściwego doboru pomp na etapie eksploatacji oczyszczalni ścieków.
Dla użytkownika najważniejsze w prawidłowym doborze są dwa aspekty. Pierwszy to spełnienie zakładanych wymogów – osiągnięcie roboczych parametrów w tym wydajności, ciśnienia... itd. Drugim nie mniej ważnym aspektem jest utrzymanie tych pomp (sprawność i koszty). Dlatego bardzo ważne są koszty eksploatacyjne, w których dominują koszty energii oraz koszty awaryjności pomp (koszty części).
Wielokrotnie służby utrzymaniowe borykają się na etapie rozruchu, a później eksploatacji z problemem źle dobranych pomp przez projektantów.
Skutki złego doboru
Zły dobór powoduje, że pompy załączają się i wyłączają zbyt często, co ma wpływ zarówno na instalacje technologiczne, elektryczne, jak i automatyki. Pracują zbyt długo, aby przetłoczyć zadaną ilość medium. Pompy takie ule gają szybszemu zużyciu, wymagają częstszych czynności eksploatacyjn ych, takich jak czyszczenie i wymiana części zużywających się. Przewymiarowane zaś układy stwarzają kłopoty technologiczne (brak możliwości osiągnięcia minimalnych wydajności – praca poza charakterystyką pracy pompy). Wszystko to przekłada się na wzrost kosztów oczyszczania ścieków.
Projektanci nie ułatwiają nam życia. Czasami ma się wrażenie, że uwagi eksploatacji traktują jako próbę podważenia ich kompetencji. Częstym błędem przy projektowaniu rozbudowy jest powielanie już istniejących instalacji i obiektów. Rozwiązania zastosowane kilka lub kilkanaście lat wcześniej wcale nie muszą się sprawdzać w nowym układzie. Jednocześnie oferowane na rynku nowe pompy również diametralnie różnią się sprawnością – energochłonnością od swoich kilkudziesięcioletnich poprzedników.
Na podstawie własnych doświadczeń powiedziałbym, że negatywne skutki złego doboru pomp mogą byś spowodowane przez takie czynniki, jak:
- nieodpowiedni dobór parametrów znamionowych pompy, tj. wydajności Qznam i/lub wysokości podnoszenia Hznam,
- wybór niewłaściwej odmiany konstrukcyjnej pompy i/lub niewłaściwego wykonania materiałowego (np. wirnika),
- wybór zespołu pompowego o zbyt niskiej sprawności maksymalnej hzmax,
- wybór nieprawidłowego sposobu regulacji wydajności – lub jego brak,
- nieuwzględnienie przy doborze warunku, by wymagana nadwyżka antykawitacyjna NPSHR pompy była mniejsza od rozporządzalnej nadwyżki NPSHA instalacji,
- wybór dużej i ciężkiej pompy wolnoobrotowej zamiast mniejszej pompy szybkoobrotowej, o akceptowalnej wartości NPSHR,
- przewymiarowanie – zbyt duży zapas H wysokości podnoszenia lub rzadziej – zapasu Q wydajności,
- itd…
Cały artykuł został opublikowany w numerze 1/2015 magazynu "Pompy Pompownie"
Fot. freeimages.com