Odpowiadamy na Wasze pytania - pompowanie gęstwy drożdżowej
Nurtuje Cię jakiś problem? Szukasz odpowiedzi na pytania związane z eksploatacją pomp w twoim zakładzie? Wyślij je do nas, a my poprosimy o odpowiedź specjalistów z branży.
Czy są pompy, które nie uszkadzają komórek drożdżowych podczas pompowania? Obecnie gęstwa jest przenoszona w wiaderkach, bądź garnkach. Chętnie zastosowalibyśmy pompę, ale nie wiemy, jaka byłaby bezpieczna dla drożdży.
W browarach stosuje się różne pompy do podawania gęstwy drożdżowej. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Z pewnością nie powinna to być pompa wirowa, tylko wyporowa. W dużych koncernach stosuje się głównie pompy ślimakowe, krzywkowe i ostatnio nawet – z pozytywnym wynikiem – pompy dwuśrubowe. Ważne jest, aby pompy były odpowiednio dobrane i przewymiarowane, co przy wolnych obrotach zapewni maksymalną ochronę tłoczonego produktu.
Analizując zadane pytanie można wywnioskować, że chodzi tu o niewielki browar, więc niektóre z wymienionych pomp mogą być jednak poza zasięgiem finansowym użytkownika. Szukając kompromisu pomiędzy ceną a jakością uważam, że użytkownik powinien rozglądnąć się za pompą z elastycznym wirnikiem „niem. Impellerpumpe”, lub pompą ślimakową „niem. Exzenterschneckenpumpe”. Proszę oczywiście pamiętać o wykonaniu higienicznym pompy.
Artur Dawidowicz
NETZSCH Pumpen & Systeme GmbH sp. z o.o.
Przedstawicielstwo w Polsce
Pytanie powinno być kierowane w równej mierze do eksperta z dziedziny biologii, jak i pomp, gdyż wymaga to ustalenia, jakie warunki są w stanie znieść drożdże. Wstępnie można stwierdzić, że do takiego zastosowania słabo nadają się najbardziej popularne pompy wirowe, gdyż występują tam gwałtowne zmiany ciśnienia i prędkości, szkodliwe dla organizmów żywych. Ponadto informacja, że obecnie gęstwa jest przenoszona w niewielkich naczyniach wskazuje, że chodzi o bardzo niskie wydajności, a do takiego celu typowe pompy wirowe się nie nadają. Prawdopodobnie dałoby się zastosować tu jakąś odmianę pomp wyporowych, na przykład pompę śrubową lub ślimakową. Żeby to ostatecznie potwierdzić trzeba znać wymagane parametry (wydajność, wysokość podnoszenia, gęstość i lepkość tej gęstwy).
Grzegorz Pakuła
Członek Zarządu, Dyrektor Techniczny
POWEN SA
Pompy są urządzeniami mechanicznymi, które w swej budowie posiadają ruchome (rotujące) elementy wykonawcze, tak więc z definicji może dochodzić do uszkodzenia tak delikatnego medium pompowanego, jakim są drożdże. Jednak istnieją rozwiązania konstrukcyjne pomp, które pozwalają ograniczyć zniszczenia. Do takich rozwiązań należą wyporowe pompy dwuśrubowe produkowane przez firmę ITT Bornemann, posiadające atest higieniczności i aseptyczności. Ich przewagę w tym zakresie nad innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami potwierdziły badania nad martwicą drożdży, przeprowadzone przez jeden z liczących się na rynku międzynarodowym koncernów piwowarskich. Wyniki badań jednoznacznie wykazały, że dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych pomp martwicę drożdży udało się ograniczyć do minimum i jest ona dużo mniejsza, niż przy zastosowaniu pomp innej konstrukcji. Na podstawie tych badań producent piwa zdecydował się na wymianę dotychczas użytkowanych pomp na pompy ITT Bornemann typu SLH-4G.
Andrzej Budek
ATPomp Sp. z o.o.
Fot. BMP