Prezes EC Zielona Góra o nowej pompowni: 42-letni pacjent otrzymał nowe serce
– Oddaliśmy do użytku nową pompownię. Można powiedzieć, że nastąpiła transplantacja serca systemu ciepłowniczego Zielonej Góry. Pierwsze pompy zostały tutaj uruchomione w 1974 roku. Dziś 42-letni pacjent doczekał się nowego, sprawnego i ekonomicznego serca – powiedział Marian Babiuch, prezes zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra” S.A podczas uroczystego otwarcia nowej pompowni.

Modernizację planowali już w 1988 r.
W nowej pompowni działają 4 nowoczesne pompy, 2 rozdzielnie, układ wizualizacji oraz przerobiona nastawnia cieplna.
– Jesteśmy dumni z tej inwestycji. W 1988 r. planowaliśmy już unowocześnić pompownię, ale był wtedy rozważany projekt, którego wykonanie miało zająć 3 lata. Oczywiście nie byłoby to zrealizowane w tak nowoczesnej technologii jak dziś. Może dobrze, że wtedy nam nie wyszło, dziś mamy za to coś dużo lepszego – stwierdził prezes Babiuch.
Czynnik dotrze do każdego zakątka sieci
Zakończenie inwestycji to nie tylko korzyści w postaci oszczędności energii elektrycznej na poziomie 40-50%, czy białe certyfikaty, ale przede wszystkim poprawa z puntu widzenia mieszkańca Zielonej Góry.
– Teraz mamy pewność dotarcia z czynnikiem grzewczym do wszystkich. Na przełomie lat 70/80 - tych, kiedy byłem tutaj dyżurnym inżynierem utrzymania ruchu, odbieraliśmy wiele telefonów, że końcówki sieci były często niedogrzane. Dziś, przy automatycznej regulacji temperatury oraz przepływu, czynnik w odpowiedniej ilości dochodzi do każdego zakątka naszej sieci ciepłowniczej – powiedział prezes zarządu EC Zielona Góra.