Bełchatów: modernizacja korpusu głównej pompy zasilającej blok
– Modernizacja korpusu (garnkowego) głównej pompy zasilającej blok energetyczny o mocy 390 MW przyczyniła się do podniesienia nie tylko trwałości, ale także bezpiecznej pracy pomp – opowiada prof. Andrzej Błaszczyk pełnomocnik zarządu w Przedsiębiorstwie Badawczo-Wdrożeniowym Hydro-Pomp Łódź.
Przed modernizacją korpus garnkowy pompy Weir był odlewany z materiału L45III i posiadał przyspawany kruciec ssawny i tłoczny.
Przyczyną modernizacji były ubytki spoiny na połączeniu korpusu garnkowego z krućcem tłocznym oraz intensywna korozja powierzchni oporowej wkładu wewnętrznego pompy. Ubytki spoiny w kilku pompach zasilających były tak duże, że istniało niebezpieczeństwo utraty szczelności na tym połączeniu, zagrażającej życiu obsługi pompy – mówi prof. Andrzej Błaszczyk, PBW Hydro-Pomp.
Dodatkowo nowe rozwiązania wykonano w postaci odkuwki z litym krućcem tłocznym, jedynie kruciec ssawny na życzenie elektrowni Bełchatów był przyspawany. – Materiał, z którego został wykonany kuty korpus charakteryzował się strukturą martenzytyczną o zawartości węgla C ≤ 0,006. Korpusy te zostały zabudowane na blokach 6-12 na elektrowni Bełchatów - kończy profesor.
fot. 123rf.com. zdj. ilustracyjne