Partner serwisu
09 czerwca 2020

Top 15 najczęściej zadawanych pytań o pompy głębinowe

Kategoria: Aktualności

Hydro-Vacuum S.A. zebrało kilkanaście najczęściej padających pytań o pompy głębinowe, odpowiedzi udzielił Doradca Techniczny Jakub Franczak. Rzetelne źródło wiedzy. Zachęcamy do lektury.

Top 15 najczęściej zadawanych pytań o pompy głębinowe

Czym różnią się pompy do studni głębinowej i studni kopanej (kręgowej)?

Zasadniczo nie ma większych różnic. Pompa głębinowa instalowana w studni kopanej (kręgowej) powinna posiadać dodatkowy, specjalny płaszcz zapewniający opływ wody wzdłuż silnika o odpowiedniej prędkości, przez co optymalizujący warunki chłodzenia. Są też specjalne pompy zatapialne, konstrukcyjnie przystosowane do zabudowy w studniach kręgowych (kopanych, cembrowanych).

Na jakiej podstawie dobiera się średnicę pompy głębinowej?

Średnica pompy głębinowej jest wynikiem wymaganych i oczekiwanych parametrów pracy (wydajności i wysokości podnoszenia) oraz średnicy wewnętrznej studni głębinowej. Dobór pompy to przede wszystkim określenie jej parametrów (wydajności i wysokości podnoszenia). Pompa głębinowa powinna być o takiej średnicy aby swobodnie wchodziła do otworu studziennego.

Jakie są skutki źle dobranej średnicy pompy głębinowej?

Źle dobrana średnica pompy, to z jednej strony (zbyt duża średnica) ryzyko zakleszczenia, pompy w trakcie zabudowy w studni głębinowej, a z drugiej (zbyt mała) nie zapewnienie odpowiednich warunków chłodzenia silnika głębinowego.

Jakie parametry studni należy wziąć pod uwagę dobierając wydajność pompy głębinowej?

Prawidłowy dobór pompy głębinowej to kompromis pomiędzy wymaganiami zasilanej instalacji a wydajnością eksploatacyjną określona w trakcie pompowania próbnego po zakończeniu budowy studni głębinowej.

Czy jakość/skład wody w studni powinien determinować wybór modelu pompy głębinowej?

Skład chemiczny pompowanej wody determinuje wybór odpowiedniego wykonania materiałowego pompy i sposobu jej eksploatacji (konieczność okresowego wyjęcia pompy i usunięcia z powierzchni silnika złogów żelaza i manganu). Częstotliwość tych zabiegów zależy od zawartości w wodzie żelaza i manganu.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ