Partner serwisu
27 lipca 2023

Prawidłowa gospodarka pompowa przy eksploatacji tłoczni ścieków

Kategoria: Aktualności

Preferowane konstrukcje nowych pomp

Wszystkie nowe pompy do tłoczni ścieków wykonane są w wersji monoblok o stopniu ochrony IP68 odpornym na zalanie obiektu. Takie wykonanie pomp sprawia, że są to pompy cichobieżne, ponieważ nie posiadają zewnętrznych wentylatorów oraz hałasujących sprzęgieł. Obniżenie środka ciężkości całego agregatu pompowego sprawia, że konstrukcja ta jest bardziej odporna na drgania. Pompy powyżej 25 kW mają układ wewnętrznego chłodzenia glikolem, natomiast mniejsze – odpowiednio dobrane obudowy, które nie wymagają zewnętrznego wentylatora.

Czy mimo oczywistych zalet tłoczni jesteśmy skazani na uciążliwe czyszczenie pomp z wirnikami wielokanałowymi, rozdzielaczy czy separatorów? Czy jedynym zapewnieniem sobie bezawaryjnej pracy tłoczni jest stosowanie pomp z wirnikami vortex? Niestety tak – w przypadku starych konstrukcji, które powstały w epoce, gdy chusteczki nawilżane i inne materiały higieniczne trudno rozpuszczalne w wodzie nie wypełniały kanalizacji, a mieszkańcy używali po 200 i 400 litrów wody na dobę. W przypadku nowych konstrukcji nie jesteśmy natomiast skazani na zatykające się pompy w najmniej spodziewanych okresach lub stosowanie energochłonnych pomp z wirnikiem vortex.

Przykładem tego jest między innymi nowo wybudowana tłocznia na osiedlu przy  ul. Anny Jagiellonki w Zielonej Górze, która powstała na potrzeby jego rozbudowy. Nowa przepompownia musiała przejąć ścieki z istniejącej przeciążonej przepompowni z pompami zatapialnymi oraz ścieki z nowych i planowanych budynków. Docelowa liczba mieszkańców osiedla miała wynieść 3500 osób. Projektant określił Qdśr = 382 m3/d oraz Qhmax = 45,6 m3/h. Projektant dobrał tłocznię na 3700 RLM, przepustowość tłoczni 60 m3/h, wydajność pomp 55 m3/h. Ze względu na zastosowanie układu separacji skratek tłocznia została wyposażona w pompy z wysokosprawnymi dwułopatowymi wirnikami zamkniętymi. Hydro Vacuum w swoich tłoczniach obligatoryjnie stosuje wirniki kanałowe zamknięte, z powodu ich większej sprawności o 3-5% od tych wirników. Wirnik kanałowy zamknięty charakteryzuje się gorszą przepustowością podczas napływu grawitacyjnego i zdecydowanie trudniej go oczyścić zatkanego skratkami niż wirniki otwarte. W celu usunięcia tych ograniczeń tłocznia została wyposażona w innowacyjne zawory, bypassy sterowane elektrycznie. Kanalizacyjny bypass sterowany przypomina konstrukcją zawór trójdrogowy, został opracowany specjalnie do zastosowania w tłoczniach ścieków i jest odporny na szybkie zużycie uszczelnień, jak w przypadku zasuw nożowych.

Zupełną nowością w powyższej tłoczni jest zastosowanie pompy mieszającej, która załącza się na kilkanaście sekund przed każdym uruchomieniem pompy głównej, powodując poderwanie osadów dennych (piasku) i ich dalszy transport w drodze na oczyszczalnię ścieków.

Obiekt wykonany jest modelowo, ponieważ zostały w nim zaimplementowane wszystkie wcześniejsze rozwiązania, stosowane przy usprawnianiu pracy tłoczni, wypróbowane w naszej spółce. Funkcja rewersu realizowana jest automatycznie na obydwóch pompach przez falowniki napięcia, z możliwością wyboru pracy ręcznej/automatycznej i całkowitego odstawienia. Podobnie układ sterowania zaworem bypass posiada możliwość wyboru pracy ręcznej/automatycznej i całkowitego odstawienia. Drobnym, ale istotnym uzupełnieniem całości, jest pompa odwadniająca w wykonaniu z rozdrabniaczem, która „posprząta” po pracach serwisowych podczas czyszczenia tłoczni, zmieli i usunie skratki.

Pierwsza tłocznia sprzed 20 lat i ta najnowsza mają praktycznie identyczne parametry – obie są na 3700 RLM, jednakże ta najnowsza się nie zatyka, choć pracuje z wirnikami wielokanałowymi zamkniętymi. Odporność na zatykanie zawdzięcza wykorzystanym innowacjom takim jak pompa mieszająca i sterowane zawory bypass. Do dziś pierwsza tłocznia jest produkowana i sprzedawana bez żadnych zmian konstrukcyjnych.


Zmieniający się w zawrotnym tempie świat VUCA pełen jest coraz większych złożoności, niepewności oraz niejednoznaczności. Coś, co było bardzo dobre wczoraj, dziś już jest tylko dobre, a jutro będzie już nieodpowiednie. Tylko stały rozwój postępujący z bieżącymi zmianami świata VUCA spowoduje, że nie zostaniemy z tyłu z pomysłami i rozwiązaniami.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ