Jak działa system białych certyfikatów?
System świadectw efektywności energetycznej, tzw. "białych certyfikatów’", wykorzystuje mechanizmy rynkowe w celu wspierania efektywności energetycznej. Dla przedsiębiorców jest to szansa na otrzymanie dodatkowych środków pieniężnych za wykonanie modernizacji przekładających się na oszczędność energii w przedsiębiorstwie.
Należy jednak pamiętać, że z systemu można skorzystać tylko przy nowych inwestycjach. Wyjątkiem jest okres przejściowy, obowiązujący do 30 września 2017 r., kiedy spóźnialscy mogą jeszcze występować do prezesa URE o białe certyfikaty dla przedsięwzięć, które zostały zakończone w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 30 września 2016.
Z systemu białych certyfikatów może skorzystać każdy podmiot gospodarczy, o ile spełnia warunki narzucane przez Ustawę o efektywności energetycznej, przeprowadzi audyt efektywności energetycznej, a złożony przez niego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Obecnie nabór wniosków o świadectwa efektywności energetycznej prowadzony jest w sposób ciągły. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma 45 dni na rozpatrzenie tego wniosku. Od decyzji Prezesa URE można się odwołać do Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu ochrony konkurencji i konsumentów w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej nie są ograniczone kategoriami. Nie ma ograniczenia odnośnie wartości możliwych do wydania świadectw. Świadectwo efektywności energetycznej nie przysługuje dla przedsięwzięcia, gdy wcześniej na jego realizacje przyznano premie termomodernizacyjną. Natomiast istnieje możliwość uzyskania białych certyfikatów nawet jeśli uzyskano dofinansowanie inwestycji z innych źródeł, np. RPO.
Materiał własny KAPE S.A.
fot. 123rf.com